PB
Soru Sahibi
26 Nisan 2020 02:14

Gut Hastalığı

Hocam Merhabalar ; 5 yıllık gut hastasıyım ve bu sürede 3 kez atak geçirdim .Ürikoliz kullanıyordum fakat karaciğer fonksiyonlarımı yükselttiği için Adenuric 80 mg kullanmaya başladım.Ama 80 mg ürik asit seviyemi çok düşürdüğü için 1/3 ünü kullanıyorum 1 yıldır ve hiçbir problemim yoktu ve 3 ay önce en son yaptırdığım testte de ürik asit seviyem 5.4 civarı gitmekteydi.Bu arada Trigliserit yüksekliğinden dolayıda Lipanthly 267 mg kullanıyorum.Uzun süredir bol su ve yememe içmeme dikkat ediyorum.Fakat geçen hafta yaklaşık 4 gün her akşam yaklaşık 4 adet bira içtim ve yememe de pek dikkat etmedim.Sonucunda 5. gün sabahı yine gut atağı ile karşılaştım. Sizden ricam , şunu anlayamadım.Bu son atağımın nedeni , 1/3 aldığım Adenuric in artık bana yeterli gelmeyip ürik asit değerimi düşürmemeye başlaması mı ? Yoksa , son 4 günde içtiğim alkol mü ? ki 4 günde içtiğim biradan dolayı 5. gün bir atak geçirmem buna mı bağlı ? veya Adenuric kullanırken ve sanırım ürik asit seviyem normal iken , böyle bir atak geçirmem normal mi ? Bir atak geçirmem için bir birikim yani uzun bir zaman yani eklemlerde birikim olması gerekmiyor mu ? sebebi sizce nedir hocam ? Neyi eksik veya hata olarak yaptım sizce ? Kısacası , ilaçlarımı düzenli alırken ve beslenmeme dikkat ederken sadece 4 gün alkol almamdan dolayı bu normal mi Hocam ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

merhaba Adenuric ürik asidi çok iyi düşürmektedir. Bu yüzden adenuric mutlaka almanz lazım. şu anki atağın nedeni beslenme bozukluğu ve ürik asit yüksekliği olabilir. Ürik asit seviyesini görmeden yorum yapmak zor. Adenuric seviyesi de ona göre ayarlanmalı. genel o larak ürik asit 6 dan düşükse atak pek görülmez. Kan tahlillerinizi tekrar ettirmenizi öneririm.

27 Nisan 2020 09:14