ÖA
Soru Sahibi
13 Mart 2022 15:29

Göğsümdeki Şikayetler

Merhaba Zeynep hanım, 27 yaşında, 50 kg zayıf biriyim. Yaklaşık 2-3 yıldır kalbim aniden bir sefer güp diye atıyor. Bazen tam nefes alırken oluyor. Bazen eğilip yerden tam birşey alacakken. Bazen ayaktayken. Örneğin, bu durumu otururken yaşadığımda aniden yerimden fırladığım zamanlar oluyor. Tüm yaşantımda genel olarak nefes darlığı problemi de yaşıyorum. Zaman zaman artan, zaman zaman azalan nefes darlığı problemim mevcut. Çok fazla nefes darlığı yaşadığımda camı açıp hava almak istiyorum. Ve göğsümün ortasında neredeyse sürekli bir huzursuzluk, rahatsızlık mevcut. Kendim bilgisayar programcısıyım ve son zamanlarda bilgisayar başında dahi duramıyorum. Sürekli özellikle göğsümün orta kısmında, bazen ise kalbimin üstünde rahatsız - huzursuz eden, baskı ve ağrı durumu beni hiçbirşey yapamaz duruma getirdi. Gündüzleri özellikle kahvaltı sonrası nabzım *** *** **’lere çıkıyor. Birkaç saat sonrasında 80-85’lere düşüyor. Gece yatarken ise nabzım 47-48’lere kadar düşüyor. Fakat bu göğsümün ortasındaki şikayetlerim devam ediyor. 6-7 ay önce eğitim araştırma hastanesinde kardiyoloji bölümüne gittim. Öncesinde EKG çekildi. Ve sonrasında doktor bey tarafından “Ekokardiyografi” işlemi uygulandı. Yaklaşık 10 dakika kalbimi inceledi. EKG’nin normal olduğunu, “Ekokardiyografi” sonucunda da kalbimin sağlıklı olduğunu söyledi. Ne yapmamı önerirsiniz? Sizin yorumunuz nedir? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Kardiyolojik olarak tetkikleriniz normal çıkmış, Belirttiğiniz şikayetleriniz anksiyete semptomları olmakla birlikte sadece kardiyolojik değil, diğer organ sistemlerine de bakılmalı. Eğer organisite bulunmazsa psikiyatriye başvurun...Geçmiş olsun...

17 Mart 2022 14:46
ÖA
Soru Sahibi

Zeynep hanım, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yaklaşık 1,5 - 2 yıl önce başka bir şikayetim için gittiğimde ultrason yapılmıştı. Tesadüfen dalakta 13mm küçük bir kist çıkmıştı. Onun dışında sonuçlar normaldi. Kan tahlilleri dahil olmak üzere. Bunun üstüne sonrasında detaylı inceleme için tomografi istenmişti. Tomografilerim çekilmişti (B.T, Toraks, B.T, Üst Abdomen, B.T, Abdomen, Alt ) Sonuçlar normal çıkmıştı. Bir tek "Dalakta yaklaşık 13mm çaplı hipodens kistik lezyon imajı mevcuttur." ifadesi vardı. O da ultrasonu doğrular nitelikteydi. Fakat doktorlar küçük ve kist olduğununu bunun birçok insanda da mevcut olduğunu, olabileceğini, hatta doğuştan bile birçok insanda olabileceğini söylemişti. Bu kist ile ilgili bu zamana kadar bir şikayetim olmadı. Fakat dediğiniz gibi anksiyete, panik atak - bozukluk gibi durumların dediğiniz gibi bende çok olduğununa inanıyorum. Birkaç örnekle açıklamak istiyorum. Genel olarak lise zamanlarından bu yana asosyal biriyim. (Yazılımcıyım, genelde evdeyim) Nerdeyse artık herşeyden korkup, endişe, panik duyar haldeyim. (Örneğin, evin zili çalıyor. Bende anlamsız bir korku, endişe oluşuyor. Aile üyelerimden biri mesela telefonla bir başkasıyla bir görüşme yapıyor. O sırada ben de anlamsız yere sıkıntı, stres, panik oluyor. Yetişmesi gereken bir iş veya yapmam gereken birşey varsa yine aynı şekilde. Biri bana ismim ile seslendiğinde yine aynı şekilde. Bir haber görüyorum. O haber sonrası yine aynı şekilde. Bazen bir tv, video izliyorum. Yine aynı şekilde bazen anlamsız birr göğsün ortasına baskı, ağrı gibi bir durum. Ve heyecanı panik.. Uzun süredir evden dışarı çıkamıyorum. Yaklaşık 1 yıldır. Belli aralıklarla çok nadir çıktığım oldu. O da çok zorunlu şeyler olduğunda. (Covid aşısı vs.) Son zamanlarda artık nerdeyse hiç çıkamıyorum. Sürekli bir halsizliğim, güçsüzlüğüm mevcut. Devamlı kendimi böyle bayılacak gibi hissediyorum. Dışarı çıkınca da aynı şekilde, evde de.) Bir psikiyatri bölümüne başvurmak istiyorum fakat artık onu da yapamıyorum. Anlamsız bir heyecan, stres, panik oluyorum. Doktora nasıl gideceğim, giderken kalp çarpıntım yine olacak. Bayılacak gibi olacağım , göğsümün ortasındaki ağrı daha da artacak vs gibi düşünceler aklımda oluyor. Doktora gitmeden kullanabileceğim bu şikayetlerim doğrultusunda beni sakinleştirebilecek, heyecan yapmamı, panik, stresimi engelleyecek bir ilaç veya birşey var mıdır? En azından onu kullanıp, sonrasında bu heyecan, stresim azalınca doktora gidebilmeyi istiyorum. Yoksa bu şekilde çok zorlanıyorum. Ve doktora da gidemiyorum.

17 Mart 2022 16:33

Tam da bu yazdıklarınız nedeniyle bir psikiyatriste başvurup gerekli tedaviyi almalısınız. Geciktirmeden ....

18 Mart 2022 23:46
Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Uzm. Dr. Zeynep Arslan Psikiyatri

Yazar toplam 53 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Göğüs daralması Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Paxera Uzm. Dr. Zeynep Arslan
İlaç bırakma etkisi Uzm. Dr. Zeynep Arslan
? Uzm. Dr. Zeynep Arslan
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube