Soru Sahibi
2 Kasım 2021 16:35

Glokom şüphesi ve gözlerde ağrı

Merhaba hocam, 6 ay önce bir anda artan ucuşan noktalar sebebi ile göz muayenesi oldum, ayrıca hafif göz ağrım vardı. Havalı tonometri ile yüksek tansiyon ölçülunce(25-29 arası) pakimetri (525-520) yapildi. Fundus incelemesinde yapısal olduğu düşünülen cukurluklar söylendi, oct ile normal rnfl ölçüldü, çukurluk oranları ise CD 0.5-0.6 ölçüldü, cukurluklar yatay duzlemde geniş. görme alanı normal, belirgin kayıp yok yalnız Md degeri %5 lik sinirda Birden fazla doktordan görüş aldım, çukurluk için 2 doktor çok düzenli ve doğuştan gibi görünüyor dedi. 2 defa aplanasyon tansiyon ölçümü alındı. 20-22.5. Ve 20-21 ölçüldu iki farklı Dr tarafından. Havalı cihazlarda 18-19 , başka bir cihazda ,26-27 gibi ölçümler, çok değişken sonuçlar alındı. Bazı Dr lar ilaç önerdi bazıları ilaçsız takip önerdi. Sorum şudur, benim 6 aydır geçmeyen, günün belirli saatlerinde ağrılarım var, sabahları genelde ağrısız uyanıyorum, günün ilerleyen saatleri özellikle sağ göz üst arkasında can sıkıcı sizlamalarim var. Sadede gelirsem Glokom ihtimalim ve ağrı durumu hakkında yorumunuz nedir hocam? Tansiyonum 30 Lara fırlayıp ağrı yapıyor olabilir mi?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Merih Önol
Prof. Dr. Merih Önol
Göz Hastalıkları

Glokom uzmanı gözüyle görmeden bir yorum yapmak doğru değil sizin durumunuzda.Açık açılı glokomsa birden ağrı yapacak kadar çıkmaz,ağrının kaynağı başka bir durumdan olmaktadır.Ama dar açı veya kombine mekanizma veya PEG ise, ki sizin yaşlarda görülme sıklığı çok azdır,zaman zaman yükselmeler olabilir. Migren,nevralji tarzı ağrılarınız var sanki...Gözü görmeden daha fazla yorum yapamıyorum maalesef. Güzel akşamlar.

2 Kasım 2021 22:56
Soru Sahibi

Sayin hocam teşekkürler öncelikle. Bahsettiğim ağrı, uçuşan cisimlerde dramatik artış olduğunda ortaya çıkmıştir. Vitrektomi uzmanı bir doktor gözlerimi incelemiş gerçekten vitreus sıvının çok yıpranmış ve rahatsız edici durumda olduğunu ancak görüşümün gözlükle yeterli olduğundan dolayı ameliyat risklerini alamayacagini söylemiştir. Vitreus bozulmamin gerçekleştiği süreçte böbrek taşı için günlük aşırı su icmekte ve saatlerce zıplama hareketi yapmaktaydim ayrıca flomax adlı prostat ilacını kullanmaktaydim ürolog reçetesi ile... ve 2-3 günlük kullanımda gözde dumanlı görme sorunu ortaya çıkınca ilaçları bırakmıştım. Bundan yaklaşık ,15-30 gün sonrasında vitreus sorunu ve ağrilarimin ortaya çıkması ve bir şeylerin o süreçte talihsiz gittiğini düşündürüyor bana.. Peg ve dar açı demissiniz, bunlar 4-5 doktorun gözünden kaçabilir miydi acaba? Rutin olarak bakılan durum mudur bu başlıklar? Ağrım basınç, baskı ve göze yayılan sizlamalar şeklinde, gözün üst arkasında gibi tarif edebilirim. Migren gibi baş agrim yok ve nerdeyse her gün yaşıyorum bu agrilari. Gün içinde saat farketmeksizin gelip biraz es verip gitmekte ve yine gelmekte. 10 üzerinden 3-4 bir ağrı.Sinüs filmleri temiz cikmistir.

3 Kasım 2021 11:25
Prof. Dr. Merih Önol
Prof. Dr. Merih Önol
Göz Hastalıkları

Dediğim gibi,glokomcu gözüyle bakmak gerekiyor.Ağrıların gözle ilgili olduğunu düşünmüyorum.

5 Kasım 2021 22:04
Prof. Dr. Merih Önol
Prof. Dr. Merih Önol Göz Hastalıkları

Yazar toplam 79 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Eşim sizde ameliyat olmuşdu Prof. Dr. Merih Önol
Glokom şüphesi ve gözlerde ağrı Prof. Dr. Merih Önol
Iletisim kurma Prof. Dr. Merih Önol
kornea nakli Prof. Dr. Merih Önol
Çalıştığınız hastane Prof. Dr. Merih Önol
Göz Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Hakkı özgür Konya Göz Hastalıkları
Doç. Dr. Berkay Akmaz Göz Hastalıkları
Op. Dr. Ebru Yılmaz Göz Hastalıkları
Op. Dr. Veysi Emre Erden Göz Hastalıkları
Op. Dr. Murat Yamiç Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube