BA
Soru Sahibi
30 Nisan 2019 23:48

girişimsel radyoloji

Hastanızın Yapılan Dinamik+Üst Abdominal MR+MRCP incelemesinde: Teknik: aksial planda ld flash t1, tse t2, koronal planda true fısp ağırlıklı kesitler alınmıştır. Bulgular: Hasta hareket nefes artefaktına bağlı değerlendirlme suboptimaldir. Karaciğer kaudat lob boyutunda hafif artış, karaciğer konturlarında hafif lobülasyon izlendi. Parankimi belirgin heterojen görünümtedir. İVKM sonrası parankim belirgin heterojen kontrastlanma göstermekte olup, bulgular kronik karaciğer parankim hastalığı nedeniyle değerlendirildi. Ana portal ven çapı 16,5 mm ölçülmüş olup artmıştır. Sağ lob posterior segment dalı kalibrasyonu 16 mm ölçülmüş olup belirgin artmıştır. Karaciğer segment 5-6 düzeyinde portal ven sağ lob dalı ile ilişkili 30x26 mm boyutunda, T1AG-T2AG hipointens, İVKM sonrası portal ven ile eş kontrastlanma gösteren alan saptandı(portosistemik şantşant?). Ayrıca bu alan çevresinde artmış perfüzyon dikkati çekmektedir. Safra kesesi kollabe izlendi. Duvar kalınlığında hafif artış mevcuttur. Lümeninde belirgin dolum defekti saptanmadı. İntrahepatik ve ekstrahepatik safra yollarının genişlik ve konfigürasyonları doğaldır. Dalak boyutu artmıştır(longitudinal uzunluk 20 cm). Splenik ven çapı en geniş yerinde 15 mm ölçülmüş olup artmıştır. Pankreas, her iki sürrenal gland ve böbrekler doğal görünümdedir. Mide ve inceleme alanına giren intestinal anslara ait patolojik intensite değişikliği saptanmadı. Paraaortokaval alanda patolojik boyutta lenf nodu, batın içi serbest sıvı izlenmedi. Kesit planına giren kas, kemik, yumuşak doku oluşumlarının morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabii izlendi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Bu rapora bakarak fikir belirtmek pek dogru olmaz cunku sizin filminizde gorulen sey bir lezyon değil gibi tarif edilmis. Detayli incelenip gerekirse biyopsi yapilmali. Bir de karaciger uetmezligi bazlangici var bu konuda bir gastroenterologdan yardim alinmali.

1 Mayıs 2019 11:56