5 Kasım 2017 19:57

Genetik tahlil

Aile öykümden gelen trombofili hastalığı için genetik tahlil yaptırdım.Tahlilimde mthfr 677ct heterozigot Fv leiden heterozigot Fx||| homozigot Mthfr c 1298A normal Protrombin normal çıktı almam gereken önlemler nelerdir doktorum gebe kaldığımda düşük riskinin yüksek olduğunu ve düşükle tekrarlayan gebelikler yaşayabileceğimi söyledi bu doğru mudur

2 cevap
Cevaplar (2)

doğrudur. ama bu test sizi hasta yapmaz, belki hayatınız boyunca hiçbir sıkıntı yaşamazsınız ama sadece pıhtılaşmayla ilgili riskiniz diğer insanlara göre 8-10 kat artmıştır. bazı konulara dikkat etmelisiniz: gebelik ve lohusalıkta kan sulandırıcı ilaç (clexane iğnesi vb.) kullanmalısınız. içerisinde östrojen olan ilaçları kullanmamalısınız, pıhtılaşma riskini arttırırlar. uzun süre hareketsizlikten sakınmalısınız. yolculuklarda, masa başı hareketsiz işlerde mola vermelisiniz isteminiz dışında hareketsiz kalacaksınız (kaza, ameliyat, hastalık vb.) elinizdeki raporu sizi takip eden hekimle paylaşmalı ve pıhtılaşmaya yatkınlığınızın olduğunu söylemelisiniz. hekiminiz gerekirse ilaç kullanacak veya sizi daha erken hareketlendirmeyi planlayacaktır. aşırı kilodan ve sigaradan sakınmalısınız. dizinizin arkasında geçmeyen ve yürümenizi zorlaştıran ağrı şişlik kızarıklık olursa (derin ven trombozu-pıhtı oluşmuş olabilir) veya ani başlangıçlı geçmeyen göğüs ağrısı nefes darlığı (akciğere pıhtı atması olabilir) acile kalp damar ve/veya göğüs hastalıkları hekimine gitmelisiniz. 1. derece yakınlarınıza da aynı genetik test yapılmalı

19 Kasım 2017 08:49
Soru Sahibi

İlginiz için teşekkür eder,sağlıklı ömür dilerim.

24 Kasım 2017 21:27

Rica ederim

26 Kasım 2017 08:39