ÇA
Soru Sahibi
11 Ocak 2019 01:49

geçmeyen ateş

hocam merhabalar oğlum 20 aylık. bugün öksürük ve 41derece ateşle bi devlet Hastanesi'ne başvurduk çocuk hekimi ventolin pedifen Parol klamer 125 ve iliadin ve havale geçirmesin diye paranox fitil verdi. bize söylemedi ama boğaz yada enfeksiyonu da var sanırım. Hocam hepsini düzenli olarak verdim ama ateşi 38in altına düşmüyor. mesela yarım saat arayla önce elleri buz gibi ve ala ala oluyor sonra ateş yükseliyor. bu tarz enfeksiyonlarda normal mi bu inatçı ateş? geçen ayda aynı şey oldu kulağının arkasındaki lenf bezi şişti nohut gibi aynı bunlar kötü bir hastalık habercisi olabilir mi? zaten notrofil yüzdeleri düşük bi çocuk oğlum 15 ile 20 arasında. çok korkuyorum periferik yaymalarinda kanserli hücre yok ama yoğun lenfosit görünüyor diyor çocuk hematologlar her defasında yeni viral enfeksiyon geçirmiş diyorlar. ayrıca çocuğun üstünde sadece uzun kollu tişört var ateşli olduğu için üzerini ortemiyorum ateş hiç düşmüyor bende hiç ortmuyorum üşümezmi Hocam saatlerce

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Hüseyin Üskül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba. Bu dönemde yaygin bir influenza (domuz gribi, gergedan gribi vs)) Salgini var. Bu sekilde 40 derece direncli ateş muhtemelen bununla alakalidir. Bu acidan tekrar degerlendirilip tedavisinin ilk 48 saat içerisinde baslanmasi durumunda korkulacak bir durum oluşturma ihtimali düşer. 48 saatten sonra baslanan tedavinin maalesef anlami olmuyor. Tekrar çocuk uzmanina gosterip gerek görülürse tetkik yapilarak veya uygun görülürse direk Enfluvir şurup baslanarak gribi kontrol altina almakta fayda var. Geçmiş olsun

11 Ocak 2019 11:20
ÇA
Soru Sahibi

Hocam merhaba o gün ateşi düştüğü için tekrar doktora götürmedik. Hatta 5 gün boyunca hiç ateşi olmadı dün gece ateşi tekrar 40 oldu sabah acile götürdük bi numune alıp test yaptılar influenza A pozitif çıktı dediğiniz gibi. Şimdi ne olacak Hocam muhtemelen 6 gün önce size yazdığımda da o virüs vardı. 6 gün boyunca aldığı antibiyotik tedavinin geç kalinmisligini telafi eder mi o virüs antibiyotiğe rağmen vücuda iyice dağılmışmidir. Oğluma enfluvir verdiler gönderdiler geç kalınmış tedavi için yeterli mi hocam. Çok baygın değil ama çok aşırı huzursuz bide çok öksürüyor zaten enteral mamayla besleniyor günde iki tane 1.5 luk Nestle enteral mama içiyor. Çok ağladığı için sırtını dinleyemediler öksürüğün zatürre olup olmadığını nasıl anlarım birde ben ne yapmalıyım oğlum ne zaman iyileşir önerileriniz nedir şimdiden teşekkürler

16 Ocak 2019 21:54
Uzm. Dr. Hüseyin Üskül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba. İlk enfeksiyonun influenza olması muhtemel. Eger oyle ise enfluvir den cok fayda goremeyeceksiniz. Ama ateş tekrarladigi icin her ihtimale karsi enfluviri kullanin. Maalesef bu seneki virüse bağlı öksürük şikayeti uzun sürüyor. Sizin evde bronsiolit pnomoni olup olmadigini anlamaniz mümkün değil. Cocuk uzmani tarafindan tanisi konulup tedavisinin duzenlenmesi gerekir. Geç kalmamanizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun

16 Ocak 2019 22:00
ÇA
Soru Sahibi

Hocam yine ben ve herşeye rağmen dirençli ateş bugün enfluvir in son günü durum aynı dün yine acile başvurduk. Akciger grafisi temiz CRP 3.8 Periferik yayma da aldılar yüksek miktarda lenfosit görünüyor influenzaya bağlı dediler. Oğlum zaten hematoloji takibi altında notrofil yüzdeleri düşük olduğu için. Ve zaten tüm yaymalarinda lenfositi yüksek görünüyor ve her defasında viral enfeksiyon geçirmiştir deyip gönderiyorlar. Gözleri de ilk kez çapaklanmaya başladı resmen irin akiyor. Buda influenzaya bağlı ve enfluvir dışında başka yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Çok tikandim. Elim kolum bağlandı. Ateşi çıkınca soy çıplak dursun diyorlar saatlerce geçmiyor ateşi o çıplak kaldığı süreç de de üşümezmi

20 Ocak 2019 16:34
Uzm. Dr. Hüseyin Üskül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Direncli düşürülemeyen ateşi var ise hastaneye yatirilip takip edilmesi daha uygun olacaktir. Geçmiş olsun

20 Ocak 2019 17:40
Uzm. Dr. Hüseyin Üskül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Direncli düşürülemeyen ateşi var ise hastaneye yatirilip takip edilmesi daha uygun olacaktir. Geçmiş olsun

20 Ocak 2019 17:40