op
Soru Sahibi
19 Nisan 2017 10:38

Gebelikte Tiroid Ameliyatı

Hocam Merhaba, 29 yaşındayım 10 haftalık gebeyim. Yapılan biyopsi sonucumda sağ da az sayıda ve sol lobda ki tiroid bezlerimde papiller karsinom hücrelere rastlandı. (Nodüllerim 10mm civarında) Kan değerlerimde herhangi bir sorun çıkmadı. Endokrin Cerrahi ile yapmış olduğum görüşme sonrasında gebeliğin 20. haftasında veya gebelik sonunda ameliyat etmeleri gerektiğini söylediler ve kararı bana bıraktılar. Hocam, bu ameliyatı hamilelikte olmamın sakınca ve riskleri nelerdir? Bebeğin narkoz alması doğum sonrasında sakatlık, özür vb. herhangi bir problem yaşamamıza neden olur mu? Çok zor durumda kaldım, karar veremiyorum yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Eroğlu
Anestezi ve Reanimasyon

Öncelikle hamile olduğunuz için sizi tebrik ederim. Hamilelikte en uygun ameliyat dönemi gebeliğin ikinci dönemidir. Yani uygun gebelik döneminde ameliyat olabilirsiniz, endişe etmeyin. Endokrin cerrahı ve anestezi doktoruyla konuşup endişelerinizi en aza indirebilirsiniz.

3 Mayıs 2017 13:04