YA
Soru Sahibi
7 Temmuz 2017 21:37

Gebelikte seker

İyi aksamlar dr bey ben 24 yasinda 168 boyunda ve 111 kiloyum ve 25 haftalik hamileyim. daha once de bu kilodaydim ve diyetle vermistim ama hamile kaldiktan bu zamana kadar 20 kilo aldim ailemde genetikk bisiy kilo . bana seker yuklemesi yapildi bugunn sekerli suyu icmeden aclik sekerim 84 cikti ictikten bi saat sonraki sekerim 203 ,iki saat sonra ki seker im de 163 cikti degerler sizce cok mu yuksek ve sizce kac olmaliydii .. Dr diyet onerdi ve seker olcumu yapmami soyledi sizce dogru yolmu izliyorum.. Bide bu gebelik sekeri midir yoksa bendeki seker hastaligimidir nasil anlayabiliriz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Göksun Ayvaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Gebelik şekeri olmadığı, gebelik dışındaki dönemlerde de kan şekernin yüksek olması ile anlaşılır. Yani gebelik bittikten sonra da kan şekerlerine bakılmalı, gerekiyorsa şeker yükleme testi tekrarlanmalı. Şimdi ypılan şeker yükleme testi sonucu yüksek. 7-10 gün diyet yapıp sonrasında kan şekei kontrolleri yapılıp yeterince düşmemişse ilaç tedavisine başlanması gerekir. Bu tarihten doğuma kadar artık kilo almamak, hatta vermek gerekir. Bunu bir diyet uzmanı ile yürütmek gerekli gibi görünüyor.

14 Temmuz 2017 10:32