KG
Soru Sahibi
19 Temmuz 2017 08:07

Gebelikte dogum şekli

Hocam merhaba bir sorum olucakti bn 31 haftalk hamileym. Bebegimin olmasi gerekenden fazla kilolu doğarsa mesela 4 ve üstü. O zaman sezaryen mi olurum. Normal doğum olabilir mi yapılabiliyor mu . yoksa riskli.mi ?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gamze hanım, doğum başladığı zaman doktorunuz ile birlikte tüm bulguların ışığında bu durumu tartisirsiniz... Daha 9 hafta var. Bu sebeple diyetinizi düzgünce uygulayın. Yeterli olacaktir.

19 Temmuz 2017 15:17
KG
Soru Sahibi

TAmam hocam teşekkür ederm. Bsey daha sormak istiyorum. Dun ultrasona girdim ama doktoruma gosteremedm daha 2 hafta var gtmeme. Siz degerlendrebilirmsnz? Amniyon sivisi: 73 ml BPD : 75 mm FL: 61 mm AC : 288 mm Plasenta anterior yerleşimli, grade -3 maturasyondadir. Bu değerler normal mi hocam haftasina gore uyumlu mu bebeğim. Ben 31 haftalk hamileyim. Bebegimin Kilosuda 1948 gr . hocam bebegimin kilosu haftasına gore fazla mi boyunuda soylemediler ama kilolu gbi geldi. Bide amniyon sivisi sınırda sanirm Arttrmak icin ne yapabilirim çözümü varmi?şimdiden teşekkür ederm

20 Temmuz 2017 08:03
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bebeğin gelişimi iyi gibi. Kilo da öyle. Tekli olcumu yerine, genel gidişat ve büyüme eğrisi bilinmeli ki doktorunuz da buna göre takip ediyordur. Bol sıvı alın ve istirahat edin. Su gelişi yoksa, tansiyon takiplerinizi olun ve doktorunuz ile düzenli irtibatta olun. Bırakın gebelik takibinizi doktorunuz yapsın, Google değil ... Geçmiş olsun.

21 Temmuz 2017 07:13
KG
Soru Sahibi

Hocam merhaba 33 haftalık hamileyim bugün doktorum plesenta yaslanmasi var dedi erken dogum riski var dedi ama ayrintili anlatmadı. Hocam cok endişeliyim bebegim 2200 gr bu yaşlanmada gelişimi durur mu Bebegimin. Kilo verir mi ? Her an dogum ypma riskim var mi . ?erken dogumu önlemek icin bir çözüm var midir?

4 Ağustos 2017 22:43
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ayrıca gelişme geriliği yoksa, plasenta yaşlanması önemli bir bulgu değildir. Ki söylediklerinize bakılırsa bebeğin kilosu iyi. Takiplerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin, doktorunuz sizi, genelde gidişata göre gerekli aralıklarla cagiracaktir. Keza, durumunuzu Ensar iyi bilen de O'dur. Hayırlısı olsun inşallah.

5 Ağustos 2017 21:46
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ayrıca gelişme geriliği yoksa, plasenta yaşlanması önemli bir bulgu değildir. Ki söylediklerinize bakılırsa bebeğin kilosu iyi. Takiplerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin, doktorunuz sizi, genelde gidişata göre gerekli aralıklarla cagiracaktir. Keza, durumunuzu en iyi bilen de O'dur. Hayırlısı olsun inşallah.

5 Ağustos 2017 21:47
KG
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba. Suan 34 haftalik hamileyim. Daha oncede yazmstm plesentada yaslanma var. Plesenta 38 haftalik gbi görünüyor. Doktorum erken doğum olucak en azından 36 37 haftaya kadar bkletmek istiyorum dedi. Hocam plesenta yaslanmasnda bebek kilo alımı cok mu az olur yada durur mu. Suan 2155 gr. Ve hocam 37 haftada alinirsa bebek normal doğum yapabilrmiyim. Karaciger enzmlerim yüksek çıktı dahiliye doktoru ursactive 250 mg ilac verdi. Ama tereddüt ettim kullanma konusunda. Doktor gerek gördü ama kullanmam bi sıkıntı yaratır mi hocam. Bebeğime zarar verir mi gelişim konusunda? Smdiden teşekkür ederm

10 Ağustos 2017 01:09
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sorularınızın cevabı Google veya Nette değil Gamze Hanım. Doktorunuzda. Ursactive bebeğe zarar vermez, ama başlandı ise, Gebelik Kolestazi var demektir. Ve bu durum sıkı takip edilmeli. Vaktinden evvel doğum olabilir, doğrudur. ? şeklinde o zaman belli olacak.

11 Ağustos 2017 09:19
Op. Dr. Semavi Ulusoy
Op. Dr. Semavi Ulusoy Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 417 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sezaryen dikişleri Op. Dr. Semavi Ulusoy
Ca125 yüksekliği Op. Dr. Semavi Ulusoy
Aralarda kanama Op. Dr. Semavi Ulusoy
Patoloji raporu Op. Dr. Semavi Ulusoy
Düşük sonrası adet durumu Op. Dr. Semavi Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Melis Koca
Op. Dr. Melis Koca Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Nesrin Büyükbayram
Op. Dr. Nesrin Büyükbayram Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Aysel Abdullazade
Op. Dr. Aysel Abdullazade Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Tuğrul Başar
Op. Dr. Tuğrul Başar Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Selver Kübra Akkaya
Op. Dr. Selver Kübra Akkaya Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube