KA
Soru Sahibi
16 Ocak 2016 19:13

Gastrit reflu

Endoskopik inceleme raporumda mukoza alt ucta lineer ulserasyonlar saptandi. Kös tam kapanmiyor.lime 38.cm de hiatal kiskac 40.cmde gecildi yaziyor sonucta da sliding hiatal herni özofajit grade 2 bnlar ne anlama geliyor

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Fatih Kul
Genel Cerrahi

Öncelikle geçmiş olsun... Yemek borusu ve mide arası kapakçık tam kapanmıyor ve midenizdeki asidin bir kısmı yemek borunuza kaçıp yemek borunuzun alt kısmında ciddi tahribat yapmış görünüyor. (reflünüz var ve ona bağlı özafajitiniz var) Yemek borusu ve midenin birleşme noktası da olması gereken yerden 1-2 cm yukarı kaymış görülüyor (sliding herni=mide fıtığı). Burada 2 seçenek var: Ya çok uzun süre boyunca düzenli ilaç(mide kopruyucu) kullanıp, diyetinize dikkat edip aralıklı endoskopik kontrollerinizi yaptıracaksınız ya da kapalı yöntemle (laparoskopik) mide fıtığı ve reflü ameliyatı olup bu sorundan tamaman kurtulacaksınız. ilk seçenekte tedavilerinizi bıraktığınızda hızlı bir tekrar olabilir. Ancak kesin karar için muayeneye gelmenizi öneririm.

18 Ocak 2016 13:10
KA
Soru Sahibi

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim .

18 Ocak 2016 16:47
Op. Dr. Fatih Kul
Genel Cerrahi

Tekrar geçmiş olsun Arzu hanım..Çözüm için her zaman yanınızdayız...

19 Ocak 2016 10:16