AE
Soru Sahibi
27 Haziran 2021 13:26

Gaitada kan

Merhabalar 2,5 aylık bi erkek bebek annesiyim. Bebeğim sadece anne sütü ile besleniyo, 40 günlükken tüm vücudu kızamık gibi döküntü çıkardı ve 12 saat sonra da gaitada kılcal damar gibi kan gördüm. Doktora gittik enfeksiyon şüphesi konuldu ve tahlil yapıldı temiz denildi, doktorumuz direkt inek sütü ve yumurta yı anne kessin dedi. Ben kestim ama ara ara yine nokta şeklinde kan gördüm ve mukuslu kaka hiç değişmedi bi daha döküntü görmedik ama 1 ay sonra tekrar gaitada kan gördüm ve çok fazla gördüm kılcal damar şeklinde yine 1 haftadır devam ediyo, bugün ilk defa gaitasını yaparken köpök şeklinde çok sıvı ve kanlı gördüm ve hırıltılı nefes alıyo ne yapabilirim başka bişeye daha mı alerjisi var? Domates ve baharatları da menümden çıkardım bişey değişmeyince tekrar yemeğe başladım. Nasıl bi yol izlemeliyim

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Emin Mete
Doç. Dr. Emin Mete
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Merhabalar , Bebeğinizde muhtemelen çoklu besin alerjisine bağlı alerjik proktokolit var. Diyeti biraz daha genişletmek gerekir. Öncelikle alerji testleri yapılabilir. İnek sütüve yumurrta dışında alerji potansiyeli yüksek besinler buğday, pirinç, balık, soya ve kuruyemişlerdir ancak bunlar sizin bebeğnizde alerji yapıyormu bilemiyorum. Muayeneye gelireniz yardımcı olurum. uzakta olduğunuzdan öncelikle yakındaki bir alerji uzmanına ulaşmak gerekir. Bu belirtiler genellikle tehlikeli değildir ve zamanla geçecektir. Geçmiş olsun.

27 Haziran 2021 16:51
AE
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim yanıtladığınız için. Çok çaresiz kalmıştım memnun oldum ilginize. Bulunduğum şehirde 6 ay öncesinde alerji testi yapılmıyor. Bende kendim bebeğimin alerjik besinlerini bulmaya çalışıyorum ama belirtileri bitmediği için 3 gün kuralına uyup bişeyi tespit edemiyorum. Belirtilerin bitmesi için bütün alerjik besinleri menümden çıkarmaya çalıştığımda bebeğimin vitaminsiz kalacağından endişeleniyorum. Bebeğimin hangi besinlere alerjisi olduğunu nasıl anlayabilirim? Meyvelerde de alerjik besin var mı?

28 Haziran 2021 08:04
Doç. Dr. Emin Mete
Doç. Dr. Emin Mete
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Bunu anlamak için ayrıntılı bir muayene ve alerji testi gerekiyor. Şüphelendiğiniz besini 10 gün kadar keserseniz düzelebilir ama birden fazla besin alerji yapıyorsa tektek keserek sonuç almak zor. Bunu nasıl yapılacağı biraz karmaşık. Eğer online muayene olmak isterseniz sekerterimden randevu ve bilgi alabilirsiniz. Numalarım internette var.

1 Temmuz 2021 12:06
AE
Soru Sahibi

Tamam hocam çok sağolun

2 Temmuz 2021 13:15
Doç. Dr. Emin Mete
Doç. Dr. Emin Mete
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

rica ederim

7 Temmuz 2021 11:43
Doç. Dr. Emin Mete
Doç. Dr. Emin Mete Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Yazar toplam 56 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kafa kaşıntısı Doç. Dr. Emin Mete
Gaitada kan Doç. Dr. Emin Mete
Seboroik dermatit ve alerji Doç. Dr. Emin Mete
Zaditen damla Doç. Dr. Emin Mete
Alerjik astım-krup Doç. Dr. Emin Mete
Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Metin Aydoğan Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi
Prof. Dr. Ümit Ayfer Yükselen Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi
Uzm. Dr. İlke Kılıç Topcu Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi
Uzm. Dr. Ercan Nain Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi
Uzm. Dr. Faruk DEMİR Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi
Facebook Twitter Instagram Youtube