ÇB
Soru Sahibi
2 Temmuz 2021 01:17

G.47.4 Narkolopsi ve katapleksi ve F32.9 Depresif nöbet tanımlanmamış

Merhaba hocam, 18 Nisan 2018 yılında pskiyatri çıkmışım ama ben çıkmadım diye biliyorum e nabızda tedaylı araştırırken gördüm. Hocam çıktıysam büyük ihtimalle sınav stresi üniversite hazırlık sorulara odaklamama diye çıkmış olabilirim. Hocam e nabızda pskiyatrik muane tanısı G47. 4 Narkolopsi ve Katapleksi yazıyor ne anlama geliyor bilmiyorum 3 tane ilaç vermiş Modıodaloo MG. 30, CIPRALEXO MG 28, DIDERALO MGO TB normal reçeteli bunlar hocam ilaçları almış olarak gözüküyorum sistemde, bidaha da gitmemişim. Hocam bide 8 Kasım 2019 yılında doktora çıkmıştım sınav stresi ve sınav kaygısı için bana Dyloxıa 30 mg 28 kap bide Xanax 0.5 mg tablet 30 bölünebilir tablet vermişti bu ilaç yeşil reçeteli bu ilaçları alıp kullandın ve iyileştim. Hocam ilk başta söylediğim Norkolopsi ve katapleksi ne tanısı hocam bu bana yanlış tanı koymuş doktor galiba uyku bozukluğu diyor googlede bende böyke bir sorun yok, Hocam üniversite ögrencisiyşm 2023 hazine ve maliye bakanlığı sınavlarına ve İKM (gardiyan) ve mübaşir sınavlarına gircem devlet memurunda pskiyatrik olarak şöyle bir şart koymuşlar : Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı olmadıgını raporla belgelemek. Hocam benim hiç bir sorunum yok sizce ilerde memurlugumda sıkıntı çıkarmı.Hocam bana yanlış tanı koyduklarını yeni ögrendim sizce ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemem lazım. Normalde Narkolopsi ve katapleksi Nöroloji beyin ve sinir hastalıkları bakarmış o ilgilenirmiş pskiyatri doktoru bana neden yanlış tanı koydun geleceğimle oynadı bilmiyorum, hocam ne yapmalıyım fikriniz ne bu konuda yardımcı olurmusnuz bana, şimdiden teşekkürler hocam.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

2018 Nisan çok gerilerde kalmış bir tarih değil; hastaneye gidip gitmediğinizi, Modiodal, Cipralex, Dideral isimli ilaçları alıp almadığınızı, aldınız ise hangi eczaneden aldığınızı, ilaçları yutup yutmadığınızı bilmeniz lazım; ilaçları almış olarak görünüyormuşsunuz. Narkolepsi Modiodal'in reçete edilmesi için yazılması gereken tanı; psikiyatrinin uzmanlık alanına giriyot... "Benim uykum geliyor, ders başında dikkatimi toplayamıyorum" demiş iseniz doktor yazıp geçmiştir; ne bilsin doktor ileride başınıza ne geleceğini...Bugünlerde yanıtladığım soruların büyük kısmı işe girme raporu konusunda; ben bu insanlara ne olacağını inanın bilmiyorum; sonuçta istenilen taraftan bakılabilir duruma; yeri gelir psikozlu alınır işe; yeri gelir 1 tane Modiodal içen elenir. Ama anladığım kadarıyla artık psikiyatriye gidilirken azami derecede dikkat edilmeli; yıllar önceki tek bir ilacın karşınıza dikileceği durumlardan, hasta mahremiyetinin sıfırlandığı, aldığınız tek tabletin çarşaf çarşaf herkes tarafından görüldüğü ortamlardan, hastanelerden uzak durulmalı, hastalığınızın tüm ülkeye afişe edildiği sistemden köşe bucak kaçılmalı. Yoksa yıllar boyu bu konuları kafaya takıp, sonunda hiç yoktan ağır bir ruhsal hastalığa yakalanmak an meselesi.

2 Temmuz 2021 07:43
ÇB
Soru Sahibi

Hocam şimdi devlet memuruna G47.4 Narkolopsi ve katapleksi 16 Nisan 2018 yılı ve F32.9 Depresif nöbet tanımlanmamış 8 Kasım 2019 yılı bu iki tanı devlet memuru olmama engel teşkil edermi. Hazine maliye bakanlığı ve Adalet bakanlığı Devlet memuru için pskiyatri olarak şöyle bir madde var : "Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı olmadıgını raporla belgelemek" . Benim akıl sağlığım yerinde ve hiç bir problemim yok 1 defa çıkmışım her ikisinde de, hocam bu konuda bilginiz görüşünüz nedir. Olmadı akıl sağlığım yerinde ve hastalığım olmadıgına dair heyet raporu mu çıkartayım nasıl bir yol izlemeyeliğim, bana yardımcı olur musunuz hocam, şimdiden teşekkürler hocam.

3 Temmuz 2021 00:10

Normal koşullarda "Halihazırda memur olmasına engel bir ruhsal rahatsızlığı bulunmamaktadır." raporunu alırsınız. Ben yıllarca raporlarımı bu şekilde verdim. Yıllarca heyet başkanlığı yaptım. Bilimsel ve adil olanı budur. Aksini iddia eden psikiyatri uzmanı ya cahildir ya da kötü niyetlidir. Bahtınız açık olsun.

3 Temmuz 2021 09:20
ÇB
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim. Pskiyatri geçmişi memur olmama engel değil dediğiniz gibi O zaman memur olabilirim olumlu rapor alabilirim. Benim hiç bir sorunum yok rahatsızlığım da yok. Hocam bu rapor özel hastaneden alabiliyor muyuz o zaman yoksa sadece devlet hastanesi mi veriyor devlet memuru heyet raporunu. Hocam benim bir sorum daha olacak size: 4 haziran 2021 de silahlı Özel güvenlik sağlık raporu alayım dedim psikaytri olumsuz verdi sebebi pskiyatri geçmişinin olması ve yukarıda bahsettiğim 2 tanı ve ilaç kullanmam mış. Hocam böyle bir madde yok şuanki akıl sağlığım yerinde hiç bir sorunum yokken olumsuz verdi bende iptal ettirdim heyeti ve e nabıza bakayım dedim pskiyatri tanı olarak "Genel pskiyatrik muane tanısı başka yerde sınıflanmamış" demiş başka bişey yok işlemler kısmında hiç bişey yok, şimdi hocam ben tekrar özel güvenlik sağlık raporu başvuru yapsam başka hastene de yine olumsuz mu verir. 26 Haziran 2021 tarih 31523 sayı ile resmi gazetede yayınlanan özel güvenlik görevlileri sağlık şartları yönetmeliğine göre; "...psikiyatrik iyilik halinde olmadığı değerlendirilen... güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşmemiş olan ve/veya değerlendirme esnasında mevcut tedavisi devam eden ruhsal bozukluklar..." özel güvenlik görevlisi olmaya engel teşkil etmektedir. Hocam şimdi benim hiç pskiyatri sağlık sorunum yok ama pskiyatri geçmişim gözüküyor e nabızda 2 tane tanı Narkolopsi ve katapleksi 18 Nisan 2018 yılında bide 8 Kasım 2019 yılında F32.9 Depresif nöbet tanımlanmamış her ikisi de bana yanlış teşhis koydular şikayet etsem doktorları beni değil doktoru savunurlar. Neyse hocam şimdi ben silahlı yada silahsız özel güvenlik sertifikası alabilir miyim hocam bu konuda yardım edermisiniz bana.bu maddeye göre alabilir miyim, şimdiden bilgileriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. hocam.

4 Temmuz 2021 12:58

Bu kadar ısrarlı sorular karşısında sizi muayene etmemiş bir psikiyatr olarak şu anki ruhsal durumunuz açısından ben de tereddüt eder hale geldim; net bir cevap veremiyorum ne yazık ki. Heyete girin; eğer düşündüğünüz meslek için sağlık durumunuz uygun değil ise, sağlık durumunuzun elverdiği bir işe yönelmeniz daha doğru olacaktır. Başarılar dilerim.

4 Temmuz 2021 13:51
ÇB
Soru Sahibi

Hocam farkındayım ısrarlı sorular sordum size kusura bakmayın. Ruhsal durumum iyi hocam bir sıkıntım yok sadece bu konuda bilginiz ve görüşünüzü almak istedim. Herşey için tekrardan teşekkür ederim hocam.

5 Temmuz 2021 12:14

Rica ederim Berkay Bey; muayenede rahat olun, haksızlığa uğradığınızı düşünürseniz itiraz hakkınız her zaman vardır. Bahtınız açık olsun.

5 Temmuz 2021 15:47
Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uzm. Dr. Serhat İpekçi Psikiyatri

Yazar toplam 942 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Cinsellik Ve ihtiyaç Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uykusuzluk Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Post ssri sendrom Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Somtizsasyon okb Uzm. Dr. Serhat İpekçi
İbs ve Psikaytri Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube