CM
Soru Sahibi
20 Aralık 2020 12:03

Fokal nodüler hiperplazi

Doktor Bey, merhabalar. Ben 23 yaşında bir kızım. 20 gün önce şiddetli karın ağrısı ile acile başvurdum. Ağrıya Yumurtalığımdaki kistin sebep olduğu yapılan radyolojik incelemelerle netleşti. Ancak ilaçlı emarda mide ile dalak arasında rastlantısal olarak kitle görüldü. Endoskopi ve pet filmi çekildi. Herhangi bir sorun görülmedi. Kan değerlerim de normal. Doktorlar aksesuar dalak olduğunu söylediler. Ama kesin bir şey söylenmedi. Doktorum her ihtimale karşı alınıp incelenmesinde fayda var dedi. Ben ameliyat olup o oluşumun alınmasını istedim.20 gün evvel ameliyat oldum kitle karaciğere daha yakın görülmüş ve alınmış. Patoloji sonucumu sizinle paylaşıyorum. Şimdiden vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. TANI: Materyale yapılan incelemede fibröz septalar ile ayrılarak nodüler parankimden meydana gelmiş neoplazm izlenmiştir. Ayrıca fibröz septalarda yer yer kalın duvarlı arteriel yapılar duktuler reaksiyon ve lenfositik infiltrasyon dikkati çekmiştir. Yapılan immonohistokimyasal çalışmada CD34 sinüzoidlerde yama tarzında pozitif, CK7 safra doktullerinde pozitif, glipikan3 negatif, bkatenin stoplazmik mebranlarda pozitif, amiloid A negatif olarak değerlendirildi. Glutamin sentetaz laboratuvarımızda olmadığı için lezyon ayırıcı tanısı için uygulanamamıştır. Mevcut bulgular ilk planda fokal nodüler hiperplaziyi düşündürür özelliktedir. Olgunun klinik ve radyolojik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi önerilir. Hocam fokal nodüler hiperplazi endişe edilecek bir şey mi?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Fokal nodüler hiperplazi kötü bir hastalık değil. Hatta ameliyattan önce bu teşhis edilseydi ameliyat da gerekmezdi. Oldunuz bitti, başka bir şey yapmaya gerek yoktur.

21 Aralık 2020 14:08
CM
Soru Sahibi

Doktor Bey çok sağolun. Benim teşhisim net konulamadığı için ameliyat oldum. Ameliyatın herhangi bir sakıncası olmaz değil mi bu gibi durumlarda?

21 Aralık 2020 14:12

Ameliyat bağlı herhangi bir olumsuzluk yaşamadıysanız uzun vadede başka problem beklemeyiz.

21 Aralık 2020 15:04
Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk Genel Cerrahi

Yazar toplam 2071 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Duktal ektazi Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Çocuk reflusu Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Endoskopi sonucu Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ağrı Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Lenf nodu şişliği Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Mazlum Yavaş
Op. Dr. Mazlum Yavaş Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube