ÇK
Soru Sahibi
30 Nisan 2021 00:29

Fmf hastası atakları şiddetli ve fazla sürekli geçmiyen ağrısı var

Hocam kız arkadaşım fmf hastası 23 yaşında sürekli geçmiyen ağrısı varr ayda 4-6 atak geçiriyor ama atağın şiddeti düştükten sonra geçmiyen ağrısı varr sürekli olarak dispert ilaçk kullanıyordu opocailcuam geçirdi doktorumuz 3 aydır kullanıyor ama hala aynı atakları geçmiyor sürekli ağrısı var acilde 5 6 serum yapıyorlar ama yine geçmiyor controma yapıyorlar geçiyordu ama artık oda fazla ettki yapmıyor contromal ve analdon yaptılar geçti ama ertesi gün akşamı tekrar ağrısı başladı ne yapacağımızı bilmiyoruz cerraha gittik ultrason istedi kan istedi ama temiz çıktı crp yüksek çıktı atak halinde olduğu için safra kesesi dediler orda da bir şey yok tomografi ve kolonoskopi istediler onu yaptırcaz ama ağrısı geçmiyor hocam ne yapalım lütfen yardımcı olun

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yüzde on kadar FMF kolşisinin hiç bir variantına cevap vermiyebiliyor. Ağrıları gerçekten FMF dolayısıyla oluyorsa, açıklayacak başka bir neden bulunmuyorsa IL-1 blokajı yapan enjeksiyon tedavisine geçmek yararlı olabilir. Bunun için konusunda uzman bir romatologa danışmanızı öneririm.

8 Mayıs 2021 11:00
ÇK
Soru Sahibi

Hocam 12 yıldır kolişin kullanıyor amiloidoz sıvını engelliyor mu bu dediğiniz tedavinin fayda etmeme riski varmı hocam yada yan etkileri korkuyoruz amiloidoz sıvı için hocam çok atak geçirmesi sıvı yayılıyor mu yoksa kolşinin atak geçirsede sıvıyı engelliyor mu hocam yada bu kadae şiddetli ağrı neyden kaynaklı olabilir hocam

12 Mayıs 2021 01:07
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Kolşisin amiloidozu engeller. Ancak ağrılar sürüyorsa ilacın yetmeme ihtimali ve diğer seçeneklerin oluşmuş olması olasılığı var. Bunu en iyi hastanın bulgularını bilen ve birinci elden izleyen romatolog değerlendirilebilir. Buradan daha ileri gidemeyiz.

12 Mayıs 2021 09:55