ac
Soru Sahibi
10 Kasım 2021 09:27

Flagly ishal ağrı

Hocam merhaba. Geçen hafta bir iki gün süren bir ishal oldum reflörle geçti. Ardından hafta sonu acayip derecede bir soğuk algınlığı geçirdim covid testim negatif çıktı. Neyse ki toparladım derken pazartesi salı ishal başladı reflörle de durmak bilmedi. Acil servise başvurdum karın ağrısı ve ishal şikayetiyle, doktor karnımı dinledi, kan testleri yaptı ve bunun üzerine flagly, lopermid ve meteospasmyl yazdı. Test sonuçlarımda sıkıntılı bir durum olmadığını ama bu ilaçların özellikle flagly’in iyi olduğunu söyledi. Yine de sizin fikrinizi almak istedim...

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bence de uygun ama dışkı tetkiki de yapılsaydı iyi olurdu. Ayrıca yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelisin;katkı maddeleri de ishal yapabilir,en kaliteli olduğu söylenen ürünlerde dahi katkı maddeleri bulunabilir.

10 Kasım 2021 12:11
ac
Soru Sahibi

Hocam merhaba gaita testi yaptırdım. Gaitada parazite rastlanmadı. Gaita mikroskobisi; aforme, kan yok, mukoid. Mikroskobik inc; 7-8 eritrosit görüldü, lökosit görülmedi. Gizli kan manuel pozitif çıktı maalesef. Dahiliye uzmanı panik yapmamam gerektiğini, diğer testlerimin temiz olduğunu, kansızlık vb. olmadığını söyledi ve 3 hafta sonra tekrarlayalım testi dedi. Ondan sonra gastroenteroloji uzmanına göründüm. O da aynı şeyleri söyledi. 26 yaşındasın, 2 hafta ishalin sürerse o zaman gel endeskopik işlem yapalım dedi. 2 hafta sonra testi tekrarlatmam gerektiğini söyledi. Hemoroid kaynaklı olabilir dedi. Sizin fikriniz nedir? Geçen hafta çok ağır bir gripten dolayı baya ağrı kesici ve c vitamini aldım. Meslektaşınız bundan dolayı da pozitiflik verebileceğini söyledi.

11 Kasım 2021 16:34
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sen yine de hekim arkadaşların ifade ettikleri gibi 15 gün sonra yine dışkıda gizli kan testini yaptırt.Eğer dışkıda aşikar varsa zaten gizli kan testi yapılmaz,eğer test pozitif çıkarsa endoskopik tetkikler gerekebilir.

11 Kasım 2021 19:44
ac
Soru Sahibi

Evet hocam tekrar pozitif çıkarsa ileri tetkik yapılacak. Hocam pozitif çıktıktan sonra beni kaygılandıran şey bir hastalık olduğu. Yalnız bende bulantı, kusma, gece uykudan uyandıran bir durum, karın ağrısı vb. Yok. Hemogram vb. Tahlillerimde iyi çıktı. Bir bağırsak hastalığı olma ihtimali var mıdır sizce? Olsa belli eder miydi?

12 Kasım 2021 11:34
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Karın(barsaklar,..,) kapalı kutu,bazı durumlarda yazdığın şeyler olmadan da hastalık olabilir,bu kutuyu açmak(içini görmek) için endoskopik tetkik gerekebilir.

12 Kasım 2021 14:42
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 2012 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide ve bağırsak Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kolon kanseri Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Karin agrisi Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kan testii Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Distal özefagus Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube