24 Nisan 2012 20:39

fıtık tekrarı

merhaba sayın ihsan hocam.bundan bir yıl kadar önce sol kasık fıtığından yama yapılarak ameliyat oldum ameliyat sonrası vucudum ilk etapta yamayı kabullenmedi ve yarada iltihaplanma ve akma oldu.bi müddet çeşitli ilaçlar kullandım.daha sonra düzeldiği söylendi. ama bu arada bazen sancılarım oluyodu.6 ay hiç ağır kaldırmadım ve çok dikkat etttim.şu aralar ise sancılarım arttı doktora gittim ultrason çekildi sonuçta sol inguinal bölgede nüks 1 cm likfasiade defekt ve herni kesesi izlenmiştir. bu sonuca göre ne yapmam gerek ayrıca sportif amaçlı zıpkınla dalıyorum. bu bir zarar verir mi tekrar ameliyat olmam gerekirse yama yapılarak mı yoksa normal dikiş yöntemiyle mi ameliyat olmamı tavsiye edersiniz .şimdiden teşekkürler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İhsan Oruk
Genel Cerrahi

Merhabalar. önceikle geçmiş olsun. bu tür vakalarda greftte sorunyok ise nükse yönelik olarak tekrar ameliyat olmanız gerekir. ameliyat eğer açık olacak ise muhakkak yamalı olmalı ve eski yama ameliyat sırasında iyi incelenmelidir. enfeksiyon yama yerinde var iseyama çıkarılmalıdır. sizde uygun olacak yöntem aslında laaroskopik fıtık tamiri olmalıdır. bu bölgeye karın içinden girilerek yeniden güzel bir yama konarak tamir yapılması uygun olur kanaatindeyim. saygılarımla

26 Nisan 2012 00:13