EH
Soru Sahibi
3 Temmuz 2019 14:56

Fipro-col isimli ilaçtan sonra kedimiz rahatsızlandı

Merhabalar, siyam cinsi kedimiz bahçedeki diğer kedilerden pire kaptığı için petshoptan fipro-col etiketli bir ilaç aldık. Dün ilacı sürdükten birkaç saat sonra aşırı derecede hareketlenmeye ve normalin dışında davranmaya başladı. İlacı temizlemek için yaladığını düşünerek başta normal karşıladık lakin çok hızlı nefes alıp veriyordu ve biraz ateşi de yüksekti. Biraz suya sokmayı başardık. Hemen kuruttuk belki düzelir diye ama sabah kalktığımızda hiç mama yememiş, suyuna dokunmamıştı ve dolapların içine saklanıyordu. Aynı zamanda kati suretle saldırgan olmayan çocuk ısırıp saldırmaya başladı. Bir de tuhaf tuhaf sesler de çıkarıyor. En yakın veterinere 4 saat uzaklıktayız ve maalesef götürüp soramıyoruz ki zaten kutuya girecek gibi de durmuyor. İlacın içeriğini de bilmiyorum ilk kez bu ilaca denk geldim. Ne sebep olmuş olabilir? İlaçla alakası var mıdır? Bu durumlarda ne yapmak gerekir?

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle veteriner klinikleri dışında satın aldığınız yerlerden bir ilaç kullanmamanız gerekir . Yalamış olma ihtimali yüksek.yalamadan sonra gelişen zehirlenme semptomları titreme , aşırı salya üretimi , şok gibi semptomlardır. Bahsettiğiniz durum ile ilgisini tam olarak tahmin yürütemiyorum zaten ilacı da daha önce görmedim.mümkünse veteriner hekime muayene olun Eğer imkan yoksa Su tüketimini arttırmaya çalışın . İlaç karaciğer üzerinde ciddi yıkıcı etkiler oluşturabilir.ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

3 Temmuz 2019 18:21