YH
Soru Sahibi
18 Kasım 2021 19:02

Faranjit mi?

Hocam mutlu günler dilerim.sorularima verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.son bir şey danışmak istiyorum;boğazımda arka tarafta (geniz akıntısı olan yerde yani) kabarcıklar mevcut.bugun kulak burun boğaz doktoruna gittim,bademciklerime bakti ,herhalde orayida görmüştür açıkçası kızar diye oraya bakıp bakmadığını soramadım. bu kabarcıklar özellikle sağ tarafta aşağılara kadar iniyor sol tarafta yok. yillar önce bir doktor kronik faranjitim olduğunu söyledi.bugun gittiğim doktora muayene sonrasi bogazdaki kabarciklari sordum bunların normal olduğunu,geçmeyeceğini söyledi.doktora faranjit olup olmadığını sormayı unuttum.zaman zaman geniz akıntısı oluyor.bu kabarcıklar faranjitmidir hocam?tek tarafta olması normal mi? daha önce gittiğim doktor boğazımın sigara içen bir kişinin boğazı gibi olduğunu söylemişti.sigarayi birakali 12 yıl oldu.cevabiniz için çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım..

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Erdal Gül
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba Boğaz arka duvarı yani farnks bölgesinin yapısı hafif kabarcıklıdır. Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları, sigara ve benzeri kimyasalların tahriş, hava kirliliği, burun tıkanıklığı vs nedenlerle bu kabarcıklar yer eder ve küçülse bile bir süre sonra hep görünür. En dilelenecek bir durum değil, merak etmeyin. Geçmiş olsun

19 Kasım 2021 10:44