Soru Sahibi
13 Aralık 2019 18:40

eski hastanızım-sjögren şüphesi-(ppi +adalat crono agız kurulugu yapar mı)

Sevgili Hocam Ben sizin eski hastalarınızdan Günay Hn.2011de Şişlide görüşmüş idik.Beni ağrı kliniğine yollamıstınız.Şehir değiştirme nedenli gidemedim.Zaten bir süre sonra baska bir dr bana hafif bir bağ dokusu rahatsızlıgın var dedi.Çok düşük kortizon ve Plaquenil başladı.1yıl kadar kullanmısımdır sonra bıraktım agrılarım gecmişti.yani ortalama 6,5-7 yıl ilacsız yasadım Ben son 10 aydır reflü ile bogusuyorum.ilk baslangıcı bogaz agrısı idi.Bir haftaya agzıma da acı su gelince endoskopi oldum.Ciddi bir şey yok dendi ve bana ppi verildi sabah aksam ictim ama bogaz yanmam gecmedi.Sonra tüm reflü testleri.Onlar da temiz cıktı.Tabi bu sırada sabah aksam ppi yada axid 150 mg alıyorum.bogazımı asidin yaktıgını dusunuyordum hala da emin değilim?zaten degerli fikrinizi almak için yazıyorumŞehir dışındayım İst e gelme imkanım yok su an.Sesim on aydır cok kotu.Baska bir gastro dr bana manometrinde alt uc basınc fazla dedi aslında baryumda rahat geciyor sıvılar...10 gunluk ilac vericem ic gel bakalım dedi.Bu sırada sabah aksam mide koruyucu aldım gene.Dr bana adalat crono/30 mg-Gunde 1 yazdı.Onu içmeye başladım 5.tablette bogazım oyle bir yandı ki gırtlağım birbirine yapıstı yutkunma bitmişti.Öleceğimi sandım sonrasında boynumda 2adet lenf bezim şişti.Ultrason yapıldı.12*6 buyugu denmiş yaglı hilus denmiş.ama aynı zamanda benim anladıgım agzımın içinde tukruk bezimde şişmiş alt cene(bu acıyor:( bir süre sonra dil altımda da gerginlik hissetim ki tükrük beziymiş Sorum şu:Sanırım bende sjogren var.Cunku mide ilaçları yaramadıydı hiçbiri yaramadı.Bogazım hep yandı.Bende rotr send da var.Bu son yanma sanırım tukruk eksikliği ve kapak basıncı azaltılınca gelen asitle alakalı? Lenf bezlerimin inmesi mumkun olacak mı hocam?alt dudak içi dibi ve de dil altı şişen tukruk bezleri için ultrason sart mıdır? Tedavi alınca onlar da iner mi hocam? ve tabi son soru ömür boyu plaquenil mi kullanılır.Bu ilaç bırakılamaz mı?Sjogren de ilac bıraktırdıgınız hastalarınız oluyor mu

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Anlattığınız mide bağırsak yakınmaları ve lenfi büyümeleri gerçekten de Sjögren dahil bağ dokusu hastalıklarında görülebilir. Ancak önce bunun doğrulanması gerekli. Takdir edersiniz ki bu kağıt üzerinde yapılamaz. Oturduğunuz yere yakın bir romatoloji uzmanına gitmeniz şart. Buradan, aradan bu kadar zaman geçtikten sonra daha fazlasını söyleyebilmek olanaksız.

22 Aralık 2019 12:00
Soru Sahibi

Değerli Hocam Haklısınız. ana- anti ro- anti la: negatif cıktı.şimdi ben de sjogren kesin yok mu? kbb agzıma bir uyusturucu sprey sıkmıs idi onun etkisi gecmeye yakın tukruk miktarım arttı.cok rahat yemek yedim içtimdi.dr a soyledim tukruk arttı rahatladınsa tukruk biopsi yapalım dedi ama yaptırmadım...reflüm mü bunca bogaz agız dudak goz kuruması yapmakta yoksa sjögren mi?kbb az biraz geniz akıntın var demişti.... ızdırabım on aydır cok fazla öyle böyle değil.aglıcam gozumden yas cıkmıyor.bogazım kupkuru kasılıp agrıyıp duruyor.şişmiş olan lenf bezlerim inmedi(kbb onlar tukruk bezi diyor.radyolog lenf bezi diyor.) su an aklım cok karısık ızdırap ıcındeyim iştahım yok gozum bulanık goruyor yutkunmak cok zor yutkunuyorum cogu zaman bogazımdan geri geliyor asagı inmiyor tukruk.acaba midemden hava mı geliyor geri devamlı ondan mı inmiyor anlamıs değilim .... sesim kısık...ses tellerim ödemli imiş..acaba kısa sureli tukruk arttırıcı bir tedavi alsam etkisini gorsem olmaz mı.dr dr gezmekteyim care bulamadım. sac dokulmesi istahsızlık uykusuzluk var.midem de iyi değil. bu son testlerime gore tukruk biopsi olmam lazım mı? bu lenf bezi inmiyor ve bugun orada agrı hissiyatım da var. tiroitlerde tsh t3 t4 anti tpo normal anti tg 216(max deger:115 olmalı ımıs) iki adet nodul varmıs.biri 4 biri 5,6mm.radyolog sınırları duzenli yılda bir kontrol edelim dedi. acaba bu şikayetlerimi bu yapar mı?

25 Aralık 2019 15:23
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Geçen seferde dediğin gibi bundan sonrasını yazışarak çözmek olanaksız. Mutlaka bir romatoloji hekimini görün ve aklınızdaki soruları sizi muayene eden hekimle yüzyüze tartışın. Buradan herhangi bir şey söylemek olanaksız.

27 Aralık 2019 19:04
Soru Sahibi

Cok Degerli Hocam size saygim sonsuz cevaplariniz icin de teşekkür ediyorum. ben bugun bi romatoloji prof ile gorustum ve de mlsf hic memnun kalmadim.ulkemizde dr la diyalog kurmak sifa bulmak cok ama cok zor.dr lara bir suru ödeme yapıyorum on aydir bogazim yanıyor sesim kısık ve teshis yok. Cunku hastayı dinlemek yok. Tükruk miktarim artinca rahatlıyorum diyorum goz kurulugum var eklem agrim var sac dokulmem var... dinleyen yok.dinlememeleri icin de her dr a altiyuz yedi yuz lira veriyorum funny :)dudak biopsi yaptiricam cunku kbb dr um en azından beni dinliyor ve fikir veriyor.kan testleri temizmis ondan sjogren yokmus. İngilizce bir dolu hasta forumunda kan tahliller temizken dudak biopsi ile gozyas tahlili ile teshis konmus. Ve de bogaz yanmasi hatta refluleri gecmis. Boğaz reflusu oldugunu sananlar goz kurulukla dr a gidip sjogren teshisi alip bogaz refluden kurtulmuslar. Bu bogaz yanmasindan kac kisi neler cekiyor bu ulkede...dr dr geziyorlar..Ceken bilir derler. Bu mesaji yazma amacim benim gibi birileri çekiyorsa bunu okusun onlara da bir yol haritasi olsun. Biopsi ve goz yasi testiyle sjögren tanisi alirsam ilac baslayinca da şikayetim azalirsa ne olacak? Güzel günler diliyorum hocam ve de iyi seneler.Saygilarimla.

27 Aralık 2019 22:58
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

En kısa zamanda şifa bulmanız dileğiyle. Size de iyi yıllar dilerim

28 Aralık 2019 13:01
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Yazar toplam 2523 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tükürük bezi biyopsisi Prof. Dr. İzzet Fresko
Tahlil sonuçları Prof. Dr. İzzet Fresko
Eritema nodozum Prof. Dr. İzzet Fresko
Fmf hastalığı Prof. Dr. İzzet Fresko
Ankilozan spondilit Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Anıl Anıl
Dr. Anıl Anıl Romatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube