gF
Soru Sahibi
29 Mart 2024 02:32

ERKEK HPV

hocam selamlar, nasılsınız umarım iyisinizdir. ben 24 yaşında bir erkeğim, cinsel hayatım aktiftir ayda 2 farklı partner diyebilirim ama kondomsuz asla ilişkiye girmem. Buna rağmen hpv kapabilecegimizi öğrenmiş olduk malum ülkemiz bu konuda çok cahil ben de o cahillerden biriyim. hocam yüksek müsaadenizle madde madde sorularım olacak; 1. Erkekte HPV tedavi ile düzelir mi? 2. Penis çevremde siğiller vardı, 1 ay önce yaktırdım hepsi gitti fakat bazıları 1 ay icinde tekrar etti, 1 ay içinde tekrar etmesi normal mi yoksa hpv mi çok ısrarcı benim bağışıklık mı düşük sizce? 3. hpv olan erkek kondom ile ilişkiye girebilir mi? girse koruyucu olur mu? 4. hocam sigilleri yaktirirsak siğiller yok olunca kondom ile ilişkiye girmek hpv’den korur mu partnerimizi? diyelim ki sigilleri yaktırdım ve gittiler kondom da kullanıyorum, yine de bulaşır mı? hocam hem de genel bir cevap olur okuyucularınıza, yüksek saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)

Selamlar madde madde cevap veriyorum sorularınıza. Bir sonraki sorularınızı muayene olurken sormanızı tavsiye ederim. Yoksa sorular ve bitmeyen cevaplarla süreç uzayabiliyor. O yüzden 2. kez cevap alamayabilirsiniz. 1- HPV kalıcı olabilir ancak tedavi ile genellikle düzelir ve bulaşıcılık olmaz. 2- Normal olabilir. Bağışıklığınız düşük olabilir. tekrar yaktırmalısınız. 3-Kondom sadece penis başını korur. penis gövdesi ve çevresine bulaşabilir. 4-Parnerini korumak istiyorsanız ona aşı yaptırmak daha koruyucu olacaktır. Görünen siğilleri yaktırmanız ve kondom kullanmanız bulaş riskini azaltsa da yüzde yüz garanti etmez. Çünkü mikro düzeyde lezyonlar olabilir ve buşaltırabilirsiniz. Geçmiş olsun...

31 Mart 2024 19:27