EG
Soru Sahibi
14 Ekim 2018 01:25

Erişkin Still Hastalığı

Hocam Merhaba 29 yaşımdayım 1 yıl 1 ay önce still hastalığı denildi.Birkere en başta atak geçirdim başka olmadı. Prednol 40 mg dan 2 mg düşüldü uzun süre 2 mg kullandım ve metotreksat 15 mg kullandım şimdi kestik ilaçları atakta geçirmiyorum. Tamamen kurtuldum denebilirmi?Belli aralıklarda kontrol olmalımıyım hiç şikayetim olmasa bile önlem amaçlı iç organlarım için ilk başlarda dalakta büyüme vardı normale döndü karaciğerde az yağlanma ve büyüme var bundan sonra ne yapmalıyım.Evliyim çocuk sahibi olmak istiyorum ilaçlarla bebeğin arası 3 ay mı olmalı 6 ay mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Still hastalığı çoğunlukla bir ya da iki atak yaptıktan sonra tamamen kaybolur. İstisnaları vardır ve takip etmek gerekir ama tamamen sessizleşme ihtimali de az değildir. Methotrexat kullanımı ile hamilelik arasına 3 ay koymak yeterli olur. Belli aralarla romatolojik kontrollerinizi yine de yaptırmanızı öneririm.

14 Ekim 2018 14:21