DA
Soru Sahibi
20 Haziran 2018 12:06

Erişkin still hastalığı

Hocam merb. Ben erişkin still hastasıyım 28 yaşındayım 8 yıldır tedavi görüyorum. Her atak geçirdiğimde çeşitli ilaçlar kullandım ama sonuç alamadım şuan da kortizona ek olarak tnf grubu iğneler kullanıyorum. Kortizon kullanımına bağlı olarak olarak gözlerimde katarakt oluşumu başladı. Ayrıca karaciğer değerlerim alt üst oldu. Ankara da yaşıyorum burda gitmediğim dr kalmadı. Bu ilaçları kullanmak zorunda olduğum söyleniyor hep. Başka bir tedavi yolu var mı kortizon dışında birde bu hastalığın tamamen geçme olasılığı var mı. Lütfen bana yardımcı olun. Küçük bir bebeğim var çalışıyorum ve hayatıma devam edemiyorum. Başka bir yolu var derseniz hemen çıkar gelirim. Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

TNF alfa blokerlerine rağmen ataklarınız kontrol altına alınmadıysa, anti IL-1 grubu ilaçlardan birine geçmekte yarar olabilir. Bunu mutlaka sizi tedavi eden romatolog ile konuşun. Eninde sonunda kortizon ihtiyacınız azalacaktır.

23 Haziran 2018 12:52