KY
Soru Sahibi
28 Kasım 2021 21:35

Erektil disfonksiyon ve gece ereksiyonu

Hocam merhabalar, Sabah ereksiyonu varsa penisle alakalı sinirler ve damarlar tamamen sağlıklıdır diyebilir miyiz? 3 haftadır sertleşemiyorum ama gece-sabah ereksiyonlarım düzenli bir şekilde devam ediyor. Penisimin dorsal sinirlerine hasar vermiş olmaktan şüpheleniyorum. Uyurken parasempatik sinir sistemi sayesinde gece ereksiyonlarının yaşandığını, dolayısıyla uyku halinde ve gün içinde ereksiyonu farklı sinir sistemlerinin sağladığını okudum. Bu sistemler farklı sinirler yoluyla mı penisi uyarıyor, yoksa penis ayni sinirlerle mi uyarıyor? Bilgi verebilir misiniz? Özetlemem gerekirse, sabah-gece ereksiyonlarını sağlıklı yaşayan birisi için kesin olarak penis ile alakalı sinirleri ve damarları sağlıklıdır diyebilir miyiz? Diyemezsek hangi durumlarda diyemeyiz? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam. İyi günler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. İlker Akyol
Doç. Dr. İlker Akyol
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Zarar vermiş olabileceğinizi düşündüğünüze göre, ani bir travmatik olay olduğunu tahmin ediyorum. Bu durumda muayene olmanız gerekir. Yukarıdaki sorular bir akademisyen, bir tıp öğrencisi için anlamlı ve önemli sorular olabilir. Ama bir hasta için, faydalı olması soru işareti olan bir yaklaşım olur.

29 Kasım 2021 12:59
KY
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim. Cevabınızdan anladığım kadarıyla gece ereksiyonları olması damar-sinir yapısının sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Penisime esnetme hareketleri ve "jelqing" adlı hareketi yaptığım için sinirlere hasar vermiş olmaktan şüpheleniyorum. Bunu test etmenin bir yolu var mıdır? Bu hareketleri yaparak sinire hasar vermek ne kadar mümkündür? Sinirler kendini onarabilir mi ya da onarmak için yapabileceğim bir şey var mıdır? İyi günler hocam.

30 Kasım 2021 11:26
Doç. Dr. İlker Akyol
Doç. Dr. İlker Akyol
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Muayeneye gitmen gerekiyor.

30 Kasım 2021 21:04
Doç. Dr. İlker Akyol
Doç. Dr. İlker Akyol Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Yazar toplam 2073 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hpv virusu Doç. Dr. İlker Akyol
İdrar sonrası sürekli yanma Doç. Dr. İlker Akyol
Sunnet derisi Doç. Dr. İlker Akyol
Testis enfeksion sperm Doç. Dr. İlker Akyol
Testis Duruş Doç. Dr. İlker Akyol
Çocuk Ürolojisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. İbrahim Buldu Çocuk Ürolojisi
Op. Dr. Emrah Topbaş Çocuk Ürolojisi
Prof. Dr. Tayfun Oktar Çocuk Ürolojisi
Prof. Dr. Semih Ayan Çocuk Ürolojisi
Prof. Dr. Koray Ağras Çocuk Ürolojisi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube