kf
Soru Sahibi
13 Eylül 2023 14:48

Endoskopi sonucumu yorumlama şansınız varsa sevinirim hocam

Kolay gelsin hocam, vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkürler. Özofagoskopi : Hipofarenks ve larinks yapıları normal izlendi. Özefagus duvar ve mukozası normal görünümde izlendi. Polip, kitle, divertikül, varis ve ülser izlenmedi. Gastroözofageal bileşke ve skuamokolumnar bileşke 38cm’de, diyafragmatik hiatus 39cm’de izlendi. Alt özofageal sfinkter sıkılığı normal olarak değerlendirildi. Gastroskopi : Fundus mukozası normal olarak izlendi. Korpus antrum mukozası beneklı hıperemık olarak ızlendı. Pilor halkası deforme değil ve fonksiyonları normal izlendi. Prepilorik antrumdan ve corpustan CLO test için, biopsi alındı. Duodenoskopi : Bulbus duvar ve mukozası normal olarak izlendi. Aktif ülser ve deformite izlenmedi. Post bulber duodenum mukozası normal izlendi. Helicobacter pylori, CLO test (hızlı üreaz testi), antrum ve corpus : poziitif Endoskopik tanılar YAYGIN YÜZEYEL GASTRİT Midemde yanma ve hazımsızlık var, Herhangi bir sıkıntı varmıdır hocam.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Bakteri + çıkmış, antibıotikle geçecektir.

14 Eylül 2023 11:01
kf
Soru Sahibi

Hocam antiboyotikler mideme daha fazla dokundu diye bıraktım. Antibiyotik kullanmadan geçme şansı varmı

14 Eylül 2023 15:31
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Biraz sabır ile kullanmalıydınız

16 Eylül 2023 10:19