TA
Soru Sahibi
21 Kasım 2023 00:43

Endoskopi sonucu

Hocam merhaba babam 62 yaşında 2 yıl önce kendisine dıskıda kanama ve dıskı yapma sorunu ile yaptırdığı kolomoskopide rektum ca tanısı konuldu. 1 hafta sonra ameliyat oldu ameliyatı iyi geçti . Herhangi bir kemoterapi yada radyoterapi almadı. Operasyondan sonra bağırsak dışarı alındı 6 ay kadar torba ile kaldı 6 ay sonra Bagirsak içeri alındı. Suan genel kontrolleri oluyor. Onkoloji takibi ile . Ameliyat olalı 2 yıl oluyor bu Hafta endoskopi ve kolonoskopi yapıldı . Doktor işlemden somra birsey yok dedi ancak biyopsi alınmış mideden ve bu bizi tedirgin etti bize alındığını söylememişti raporu atsam bakma imkanınız olur mu size sorum antrum da hiperemik yazıyor. Bu beni mide kanseri olabilir mi diye korkuttu çok . Şimdiden teşekkür ederim Endoskopik bulgular: Özofagus normaldi. Skuamokolumnar bileşke hiatus ile aynı hizada geçildi. Kardiya normaldi. Fundus, korpus mukozası normaldi. Antrum mukozası hiperemikti. Pilor, bulbus ve duodenum 2.kısım mukozası normaldi. Tanı: endoskopik gastrit görünümü Biyopsi: antrum-korpus

3 cevap
Cevaplar (3)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Mideden rutin olarak biopsi alınmaktadır

21 Kasım 2023 09:22
TA
Soru Sahibi

Hocam peki antrum mukozası hiperemikti demek kanser olabilir mi mide de yani mide kanseri olsa endoskopide belli olur muydu

21 Kasım 2023 10:50
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Hiperemik ile kanser farklı şeyler. Kanser olsa tabi ki endoskopide görülür

21 Kasım 2023 15:30
TA
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam sagolun 🙏🏿

21 Kasım 2023 16:08
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

.

22 Kasım 2023 09:50