SN
Soru Sahibi
3 Kasım 2023 16:48

Endoskopi raporu

Hocam merhaba, Endoskopi raporum şu şekilde: özafagus mukoza ve pasajı normal olarak değerlendirildi. Kardioözfageal sfinkter tonusu normaldi. Mide fundus, mukozası benekli tarzda hiperemik olarak değerlendirildi. Antrum ödemli ve benekli tarzda hiperemik izlendi. Antrumdan kronik gastritin histopatolojik konfirmasyonu ve h.pilori için biyopsiler yapıldı. Pilor forme izlendi. Bulbus ve duedonum 2. Kıta mukozası ve lümeni normaldi. tanı: pangastrit, h. Pilori Bx Hocam raporum bu şekilde benim merak ettiğim ama kendi doktoruma sorma şansı bulamadığım birkaç sorum var aydınlatırsanız çok sevinirim. Tüm midemde hiperemik olması iltihap ya da bakteriden kaynaklanıyorsa ve bu durumu ilaç ile tedavi edebilirsek bile buradaki kızarıklıklar veya patolojik olgular ilerde kansere dönüşüyor mu? Ve ya bu bulguların iltihap ya da bakteri kaynaklı olmaması kanser hücresi olabilmesi anlamına da gelir mi? Biyopsimde hepsi negatif çıkarsa daha ileri bir görüntüleme yöntemi yaptırmam gerekir mi? Ya da bu raporum belli aralıklarla endoskopi yaptırmam gerektiğini söylüyor mu? Çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Kanser ve bakteri görüntüsü çok farklı , karışmaz. Patoloji sonucu beklenmeli

9 Kasım 2023 13:11