CE
Soru Sahibi
14 Eylül 2014 12:14

Endometrial kist tespiti

Merhaba Erhan Bey, Yasim 39. Iki aylik adet gecikmesinin ardindan 9 gun suren hayli yogun kanamam oldu; kanama birturlu bitmeyince dr gittim ve bana kanamayi durdurmasi icin iki ilac verdi. Daflon 500 ve Cyclo 3 fort. Ilaclarin bitmesine yakin vajinal ultrasona girdim ve 14.86 cm kalinligindaki endometrial bolgemde bazi kistler tespit edildi. Ama bunlarin kist mi miyom mu polip mi oldugu soylenmedi; buyuklukleri hakkinda bilgi verilmedi. Simdi benden direk tetkik icin numune almak istiyorlar ama ya ofis ortaminda uyutmadan ya da aci esigim cok dusuk oldugundan hastane ortaminda uyutarak yapilacagi soylendi. Kararsizim, gerek var mi hemen tetkik ettirmeye, 14.86 mm. kalinlik neden olmus olabilir? Bu mu adet gecikmesi ve ardindan yogun kanamaya sebep oldu yoksa tam tersi mi? Yardimci olursaniz sevinirim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Kadın Hastalıkları ve Doğum

14.86 OLAN RAHİM İÇİ KALINLIK mıyumurtalıkla ilgili bir ölçüm mü anlayamadım. muayene sonrası daha net konusabiliriz.hemen girişimsel bir tetkike gerek yok.

15 Eylül 2014 13:38
CE
Soru Sahibi

14.86 mm endometrial thickness (rahim ici zari ya da duvari kalinligi olsa gerek turkcesi) olarak belirlenmisti iki gun once; bugun tekrar ultrasona girdim ve 16 mm. oldugu goruldu. (Yumurtalik degil, yumurtaliklar gayet normal) Iki gun onceki ultrasonda gorulen rahim ici kistler bu sefer tespit edilmedi ve dr ilk ultrasonda gorulenlerin kan pihtisi olabilecegini soyledi ama bugunku ultrasonda gozukmediler. Yani su an ana sorun estrogen artisina bagli olabilecek bu duvar/zar kalinligi. Ben 14 gundur agir kanamami durdurucu ilaclar kullaniyorum dolayisiyla bu kalinligin artmasina sebep olmus olabilir mi? Ya da tam tersi kalinlik arttigi icn mi kanama duzensizligi yasiyorum. Biyopsi yapmak korkutuyor; hormon hapi da hemen almak istemiyorum. Ama ne kadar durup bekleyebilirim, bunu size soruyorum. Tesekkurler.

15 Eylül 2014 16:24
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Kadın Hastalıkları ve Doğum

YAS GEREGİ BİYOPSİ YAPTIRMANIZ GEREKLİ. HİÇ KORKULACAK BİR İŞLEM DEĞİL HER GUN YAPIYORUZ. RANDEVU İÇİN 444 77 99 CENTRAL HOSPİTAL İSTANBUL

19 Eylül 2014 16:08
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 554 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Endometrial kist tespiti Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
yardım Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
marjinal previa Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Güler Genç
Uzm. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Mustafa Şahin
Op. Dr. Mustafa Şahin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube