bk
Soru Sahibi
25 Temmuz 2022 17:25

Emilim problemleri ve ilaçlar

Hocam öncelikle merhabalar. Çok fazla hekime muayne oldum tam olarak sebebi yok sanırım ama ara ara yağlı gaita probleminden muzdaribim. Çok zayıf birisiyim ama yediğim yemeğin haddi hesabı yok. Çok fazla kalori yüklüyorum ama boşa kürek çekiyorum. Hekim kreon yazmıştı. Belli bir süre kullandım fakat şuan elimdeki kreonun tarihi geçmiş. Pankreoflat geçici bir süre aynı işlevi görür mü? Ayrıca bu iki ilaç sayesinde kilo alabilir miyim? Yoksa kilo verme durumum olur mu? Ayrıca pankreoflat bende mide ağrısı yapıyor sanırım gastritimi tetikliyor. Sindirim sisteminde emilim problemi olmayan birisi bu ilaçları kullanırsa eğer kilo mu verir? Bunun haricinde kronik bağırsak paraziti problemim var bunu da aşamadım... İlaç kullanıyorum düzeliyor gibi oluyor birkaç ay sonra tekrar geliyor. Kişisel hijyenime çok dikkat eden bir insanım neden sürekli parazit enfeksiyonu geçiriyorum? Sorularıma cevap verirseniz mutlu olurum teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

barsak paraziti için iyi bir tedavi alın . pankrratik elestaz baktırın kreon yerine pankreoflat çok da tutmaz . gerekirse kreon dozu arttırmak gerekir . . ishal devam ediyorsa endoskopi kolonoskopi çölyak testi gerekir.

26 Temmuz 2022 14:12
bk
Soru Sahibi

Normalde ishal,kabızlık problemim yok hocam. Yıllarca hep hazımsızlık aşırı gaz, parazit problemleri yaşadım... Probiyotik ve bazı bitkisel takviyelerle problemimi çözdüm. Şuan ara ara yağlı gaita sorunum var ama emilim bozukluğu var mı emin değilim. Pankreoflata ilk başladığımda isha ve mide ağrısı yaptı ama şuan sorun yaşamıyor gibiyim. Parazit için hangi tedaviyi alırsam alayım birkaç ay sonra tekrar nüks ediyor. Her gün duş alıp, kıyafetlerimi değiştiren ve hijyenime dikkat eden bir insanım. Benim sormak istediğim şu hocam. Emilim problemi olmayan sağlıklı bir birey bu ilaçları kullanırsa kilo verir mi? ve emilim problemi olan bir insan bu ilaçları kullansa kilo alabilir mi? Cevaplarsanız mutlu olurum. Kilo almak istiyorum vücudumda bir yerlerde problem var endoskopi,kolonoskopi,baryum grafiler,biyopsiler vs. Bir çok tetkik yapıldı ama sorunu tam olarak saptayamadık. Bağırsak flora testim var oralarda bir problem tespit edildi onunla ilgili de net bir tedavi yokmuş malesef.

26 Temmuz 2022 15:48
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

.

31 Temmuz 2022 14:05
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Doç. Dr. Mustafa Kaplan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 294 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
5 aydır geçmeyen ishal Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Gastrit ve pernisiyoz anemi Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Mide patolojisi sonucu Doç. Dr. Mustafa Kaplan
mide ağrısı Doç. Dr. Mustafa Kaplan
mukus Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube