ÇÖ
Soru Sahibi
4 Mayıs 2020 08:56

El şişliği

Hocam merhaba.39 yaşındayım sigarayı 2 aydir. içmiyorum. 1.63 boy 65 kiloyum yaklasik 10 gündür elerim ve ayaklarım şişiyor. Ayak şişliğin uyudugumda sabaha kadar geciyorm ama ellerim hep aynı içide kipkirmi uyusmada oluyor. Sanki damarlarından geçen kan yanma hissi yapıyor gibi hissediyorum. Dahiliye gittim tiroid üre kolestrilol açlık şeker karaciğer vitaminler kan değerleri tahlilleri yapıldı.rf<10 du. Eklem ağrıları yaşamıyorum Nabız 63, tansiyon 117 ye ,69 cikmisti.Herşey normal D3 ferritin zinc düşük çıktı ilaçlarını verdi. Geçmezse 1 ay sonra romatologa git dedi. Bu süreçte doktora gitmelimiyim.korona bitene kadar beklesem mi. Önemli bir durum olabilirmi. Ayrıca romatolagami Kardiyolagami kalp damara mi nereye gitmeliyim bilemedim. Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın, Şişliğe eşlik eden ağrı ve tutukluk yakınmanız yoksa bence Romatoloji kontrolü için çok acele etmenize gerek yok. Öncelikle beslenmenize önem vermenizi; tuzu azaltıp , daha çok su içmenizi; unlu mamul ve şeker tüketiminiz fazlaysa bunları azaltmanızı, mümkün olan zamanlarda egzersiz (en azından yürüyüş) yapmanızı öneririm.

4 Mayıs 2020 10:42