AV
Soru Sahibi
26 Temmuz 2014 16:32

Ekojen materyal bulunan hemorojik komplike kist

Eşimle çocuk düşünmekteyiz, ama çocuk yapmadan önce devlet hastanesinde kontrol için doktora gittik ultrason çekildi. Ultrason sonucuna göre mesane yarı dolu değerlendirdemede; ulerus normal boyutlardadır, myometrius homojendir. Endometrium ekosu düzgün olup, çift duvar kalınlığı 11 mm ölçüldü. Sağ overde 26x28 mm boyutlu içerisinde sevilenme gösteren ekojen materyal bulunan hemorojik vasıflı olduğu düşünülen komplike kist mevcuttur. Sol overde büyük ölçüde periferal yerleşimli büyüklüğü 7mm folliküller izlenmiştir. (PCOS?), Servikste 8 mm naboth kisti saptanmıştır. Dauğlasta sağ paraoveryan alan uzanan 10 mm sıvı izlenmiştir. Mesane normal kontur ve lümendedir. Şeklinde bir ultrason raporu çıktı daha sonra kan tahlili istenildi, ca-125 değeri 52, ca19-9 değeri ise 29 çıktı. Bu sonuçlarla daha kapsamlı bir üniversite hastanede tetkik yaptırmamızdan başka bir şey söylemedi. Bizde panikledik. Özel bir hastaneye gittik, aynı ultrasonu başka bir doktor izledi. Panik yapılacak ve üniversite hastanelik bir durum yok dedi. Adet döneminin 3. günü yaptırmamız için bize ca-125 ve ca19-9 ile TSH, FT4, FSH, LH, ESTRADİOL VE PROLAKTİN testlerini verdi. Çok detaylı aydınlanamadık. Bu testleri yaptıracağız ancak bizim merak ettiğimiz bir kaç husus var. Sağ ve sol overde bulunan kistleri ayrı ayrı değerlendirebilirmisiniz ? Ayrıca bu kistler çocuk olmasına engel kistlermidir ? Herhangi çocuk için denemede bulunmamıştık, olası bir hamilelikte bu değerler çocuğun oluşumuna bir zarar verir mi? Elimizdeki değerler Polikistir Over için yeterli değerlermidir ? Polikistik over olan bir kişi tedavi olmadan çocuk girişiminde bulunmalımı ?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Durumunuzda aslında hiç endişelenecek bir durum yok. 3 cm altını kist olarak kabul bile etmemek gerekir. Bu tarz görünen kistler bir yumurtlama aksaması sonucu oluşabilir. Polikistik over görüntüsü tek başına hastanın polikistik olmasını göstermez. Adetlerin düzenli olması halinde gebelik için herhangi bir tedavi başlangıçta gerekmez, beklenebilir. Şayet yumurtama geç olduğu düşünülüyorsa ki, geç adet görme olur, o zaman ilaç başlanabilir.

31 Temmuz 2014 17:43
AV
Soru Sahibi

Adet döneminin 3. günü yapılması gereken testlerimizi yaptırdık. değerler ca 125 değeri 42, ca19-9 değeri ise 37 gözlendi.Bu değerlerin biraz yüksek olduğu, buna ek olarak bizden istenilen tsh:1,63 - t4:12,09 - Fsh: 8,76 - LH: 5,14 - Estradiol 31,8 - Prolaktin 11,3 olarak gözüktü ve bu değerlerin de normal değerler içerisinde olduğu söylendi. Yukarıda belirtmiş olduğum kistin boyutları 26x28 yazmışım 36x28 doğrusu. Doktorumuz bu yeni testler sonucunda polikistik over olmadığını, diğer kistin ise çikolata kist olduğunu söyledi. Çikolata kist için Visanne adında bir ilaç verdi ama bu ilaç hakkında tereddütlerimiz var. Çikolata kistini yoketmediği konusunda birçok görüş var. Asıl kafamıza takılanda hiçbir gebelik girişiminde bulunmadık bugüne kadar ve tedaviden önce bir çocuk girişiminde bulunmalımıyız bulunmamalımıyız ? Kist boyutlarından dolayı bir ameliyat gerekir mi ?

6 Ağustos 2014 10:58
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Kistiniz çok küçük. Ağrılar yoksa bir ilaç kullanmaya gerek yok. Gebelik düşünüyorsanız da korunmayı bırakıp denemelisiniz. Olmazsa tedavi düşünülür.

17 Ağustos 2014 21:21
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Prof. Dr. Tevfik Güvenal Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Yazar toplam 824 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tarlusal kullanımı Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Smear testi Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Pc kuretaj Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Pembe kan gelmesi Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Murat Öz Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi
Op. Dr. Mustafa Bağcı Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi
Doç. Dr. Hanifi Şahin Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi
Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi
Op. Dr. Derya Solmaz Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube