1 Şubat 2014 21:59

eklemlerim çok fazla çıtırdıyor

merhaba 15 yaşındayım ve 5-6 yaşımdan beri kemiklerim sürekli çıtırdıyor.Yürürken,koşarken her koşulda vücudumun bir yerinden kıtırdama sesleri geliyor.En çok yürürken ayak parmaklarımda oluyor.Bunun dışında her sabah el bileğimdeki kemikler çıkmış gibi oluyor ve ben kemiğimle biraz uğraştığımda(çıkmış kemiği yerine oturtmak gibi)yine aynı sesten çıkıyor fakat sonra rahatlamış hissediyorum.Eğilip kalkarken belim ve kaburgalarımdan da aynı ses geliyor ve omurgam ağrıyor.Son 4 senedir bütün eklemlerim çok ağrıyor.Geçen hafta bununla ilgili bir araştırma yaptım ve 'eklem hipermobilitesi' diye bir şey okudum.Bunun belirtilerinden olarak bazı haraketlerin yapılabilmesi söz konusuydu.Örnek olarak baş parmağı ön kola değdirme veya serçe parmağını 90 dereceden geriye ittirebilme gibi şeyler vardı.Bunları denedim ve kendi yaşıtlarıma da denettirdim fakat sadece ben yapabildim.Ne yapmam gerekiyor?Çok huzursuzum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ekrem Devseren
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun. Eklemlerden ses gelmesi eğer ağrılı değilse pek fazla problem değildir. Beraberinde eklem hipermobilitesi varsa genetik ve romatizmal sendrom araştırmaları yapılabilir. İyi günler.

2 Şubat 2014 09:46