mm
Soru Sahibi
23 Kasım 2021 09:50

DURUMU AKTARILAN HASTANIN SPERM DEĞERLERİNİN ARTTIRILMASI İÇİN TAVSİYELER HAKKINDA.

Sayın Hocam, yaşım 45. 4 yIllık evliyiz. Çocuğumuz olmadı. Düşük durumuda yok. Bu zamana kadar 5 sperm testi yapıldı. Sperm test sonuçlarına göre sperm sayısı yeterli iken ileri hareket bazen yüzde sıfır bazen yüzde iki bazen yüzde yedi bu şekilde bir seyir izlemektedir. Yerinde harekette yüzde üçler civarındadır. En son cuma günü yapılan sperm sonucunda da yine yerinde hareket yüzde iki, ileri hareket yüzde sıfır çıkmıştır. İlgili doktor sperm dna hasarı olabileceğini söylemiştir. Daha önceden herhangi bir ultrason muayenesi yapılmamıştır. Sadece elle kontrol yapılmıştır. Testislerle ilgili herhangi bir ağrım şikayetim bu zamana kadar olmamıştır. Yine doktorumuz ultrason görüntüsü istemiştir. Benim sizden öğrenmek istediğim sperm ileri hareketinin özellikle böyle dalgalı seyir göstermesinin ve genelde yüzde sıfırlı değerlerde olmasının sebebi nedir? Bunun için ne tavsiye edersiniz.İlginiz için teşekkürlerimi sunuyorum.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Yapısal ve genetik olarak bazen hareketsiz sperm olabiliyor. Eğer buna sebep olan bir faktör bulunamaz ise (varikosel gibi) yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılabilir.

2 Aralık 2021 10:25
mm
Soru Sahibi

Hocam daha önce yazmıştım size tavsiyelerinize uyarak, skrotal renkli doppler çektirdim.sag testis 31*21*39 mm sol testis 29*20*41 mm büyüklüğünde olup parankimalari homojendir.testislere ait kitle lezyonu izlenmemistir.belirgin intraskrital sıvı yoktur.epididimal yapılar normaldir.supin pozisyonunda istirahat halinde.sag ve sol venöz panpiniform pleksislar normal boyutta olup valsavla ile boyut arttırımı ve geriye akım saptanmamıştır.sol panpiniform ben çapı istirahat hakkında 2.6mm valsavla sırasında 2.8mm ölçülmüştür.Sol inguinal kanal içerisinde orta kesim düzeyde yaklaşık 22*11*16 mm boyutlarında testis parankimleri ile benzer ekojenitede ve şekilde 3.bir modüler yapı-lezyon izlenmiştir(poliorşidizm?) Sayın Hocam;Yaşım 45. Sperm ileri hizi düşük olduğundan varikoseli dışlamak için ultrason istendi. Hayatımda ilk defa ultrason çektirdim.Herhangi bir şikayetim bulunmamaktadır.Bu itibarla çekilen ultrasonda tesadüfen ultrasonu çeken doktor 3. bir testisimin olabilecegini böyle birşeyle ilk defa karşılaştığını soyledi.bu sonucla urologa başvurdum.elle kontrol etti. Üçüncü testisin eline geldiğini söyledi.mrg çektirmeye gerek olmadığıni belirtti. Bu ultrason sonucunu bir de sizler değerlendirebilir misiniz.Bu durum sperm ileri hızını etkiler mi bu durum herhangi bir olumsuz sağlık durumuna neden olur mu.ilginiz için şükranlarımı arz ederim.

6 Aralık 2021 09:04
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

testisin 3 tane olması durumu çok nadir bir durum olup nasıl yan etkilerinin olabileceğini kestirmek zordur. benim tavsiyem 1. üç testis olması sebebiyle aralıklı (örneğin 6 ayda 1) üroloji muayene kontrolü 2. Çocuk olması için yardımcı üreme tekniklerinden faydalanmanızdır İyi günler dilerim..

11 Aralık 2021 13:37
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu Üroloji , Üroonkoloji

Yazar toplam 381 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sertleşme ... Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Büyüme geriliği Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
PSA yüksekliği Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Varikosel değerlemesi Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Testis elektriklenme hissi Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroonkoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Cem Güler Üroonkoloji
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu Üroloji , Üroonkoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube