mm
Soru Sahibi
25 Ekim 2022 16:13

Durumu Aktarılan Hasta Hakkında.

Sayın Doktorum. Hanım 38 yaşında. 4 yıllık evliyiz. Bu süre içinde hamilelik yok düşük yok. Hanım yaklaşık 25 yaşında erken menopoz teşhisiyle yüzleşmiş. O dönemden bu zamana kadar cylo prognova isimli hormon ilacı alarak regli olabiliyormuş. Ayrıca haşimato, troidit durumlarından dolayı levotiron 75 mg kullanıyor. Şu anda tsh normal değerlerde. Görüldüğü gibi hepsi bir arada bir tablo söz konusu. Bizde doğal olarak çocuk olmasını niyaz ediyoruz. Tüp bebek merkezine gittik. Üç aylık biesteron ve vitamin takviyesi uygulandı. O dönem 38 olan fsh değeri bu uygulamadan sonra 27 bandına gerilese de bunun da yeterli olmadığı söylendi. Bu tespitten sonra hanım bir daha hastanenin ne yanından geçti ne de kapısını çaldı. Amh 0,13 değerlerinde. Hanımın aktarımına göre erken menopozdan önce genç kızken, bazı dönemler adetinin ilk gününün çok sancılı geçtiğini, annesinin ağrı kesici vererek bu durumu bertaraf ettiğini söylemişti. Son aldı aydır da hanımın özellikle adetininin yaklaştığı ve ilk gününe erindiği zaman diliminde geçe tansiyonu 9/6, baş dönmesi,kusma, ellerinin ayaklarının ve tüm vucudunun uyuşması durumu olmaya başladı. Ancak ambulans çağararak, sedye ile hastaneye götürmemiz mümkün olabildi.Bu durum bir sene içinde iki defa tekrar etti. Acilde dismenore dediler ve gönderdiler. Oysa son olan durumlarda hanımın kasıklarında falan ağrı falan yoktu. Yani bir regli ağrısının söz konusu olmadığını söyledi. Bu itibarla bu tablo neyi andırmaktadır.? Hanımın en azından sponten bir gebelik elde etmesi için öneriniz ne olabilecektir? Cylo prognovayı aldığı süre içinde zaten hamile kalmasının mümkün olmadığını söylüyorlar, bu doğru mudur? İlginiz için şükranlarımı arz ederim.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba ;eşinizde erken menopoz durumu söz konusu olup;spontan gebelik ihtimali bulunmamaktadır.Cycloprogenova ile ancak adet görebilmektedir.Menopoz durumunda kardiyolojik problemlerde artış görüldüğünden mutlaka kardiyoloji muayenesi yaptırmasını tavsiye ederim.Geçmiş olsun

27 Ekim 2022 20:46
mm
Soru Sahibi

Hocam bu ihtimal sıfır mı, Yani hormon ilacı ile olan regli yalancı regli diyorlar halk arasında zannedersem değil mi buna. Bu onda hala yumurta olduğunu göstermiyor mu. Yumurtalıklarının çalışması için takviye işe yaramaz mı, yumurta rezervi az bile olsa.

28 Ekim 2022 08:58
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Spontan gebelik ihtimali hiç bulunmamaktadır.

28 Ekim 2022 20:40
mm
Soru Sahibi

Sayın Çağdaş hocam,. Sizi uzun zamandır takip ediyoruz. Biz bir yandan her gün çocuk olmasını Yaradan'dan niyaz ederken, meğerse kendi bacağımıza kurşun sıkıyormuşuz. Cylo prognovanın doğal gebeliği engellediğini söyleyenler var. Yani bu ilacın madem doğal gebeliği engelleyen bir özelliği varsa bizim sponten gebelik ihtimali de bu ilacın alınmasıyla tamamen ortadan kayboluyor demektir. Hocam Allah rızası için bunun yerine gebeliği engellemeyecek ne kullanabilir hanım, En azından sponten gebelik ihtimalini arttırmak için ne önerirsiniz hanıma... Hastanın Yaşı: 38 Kullandığı İlaçlar: Cylo Prognova ve Levotiron 75 mg Hastalıkları: Haşimato, TROİDİT, HİPOTROİDİ ve erken menopoz tablosu Uygulanan Tedaviler: Tüp Bebek Merkezinde üç aylık Biesteron ve Astalife Tedavisi Netice; Bu uygulamadan sonra fsh hormon düzeyi 38 iken 27 bandına gerilese de yine de yeterli olmadığı söylendi. Erken Menopoz Teşhisi; Yakşalık 25 yaşında konulmuş. O gün bu gündür hormon ilacına bağlı aybaşı olabiliyor. Yapılan Tahliller: Tüp Bebek merkezinde biesteron tedavisinden sonar yapılan testler Üç Ay Önce Yapılan Hormon Tetkiklerinin Sonuçları: TSH: 2,42 LH: 23,1 FSH: 27,8 ESTRADIOL: 39,5 PROGESTERON: 0,197 PROLAKTIN: 18,8 ANTİMÜLLERİEN HORMON: <0,13 Sonuç: Tüp Bebek de başarı şansının yüzde bir denilmesinden sonra tüp bebek sürecine başlanılmamıştır. Talep: Sponten bir gebelik için cylo prognova yerine bu değerlerle eşimin doğal hamile kalmasını önlemeyecek bir hormon ilacı ile yumurtalıkların çalıştıracak vitamin takviyesi önerisi almak istiyoruz. Teşekkürler

28 Kasım 2022 10:11
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Spontan gebelik ihtimali bulunmamakla beraber,cycloprogenova eşinizin hormanal olarak menopozun yan etkileri açısından kullanılabilir.

13 Aralık 2022 22:40
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Op. Dr. Çağdaş Özdemir Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 73 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kızlık zarı Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Kahberengi akıntı ve kasıkta ağrı Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Tribeksol ve doğum kontrol hapı Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Tahlik sonucu Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Koyu kahverengi akıntı Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Taha Takmaz
Doç. Dr. Taha Takmaz Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Bircan Yıldırım Baydemir
Op. Dr. Bircan Yıldırım Baydemir Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Pınar Kadiroğulları
Doç. Dr. Pınar Kadiroğulları Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Sveta Aghayeva
Op. Dr. Sveta Aghayeva Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Könül Mürsel
Op. Dr. Könül Mürsel Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube