Gd
Soru Sahibi
9 Ekim 2012 20:39

doğum sonrası psikoloji

merabalar doktor hanım ben 24 yaşındayım 9 ay önce doğum yaptım bu aralar sürekli hastaymışım gibi geliyor vücudumda sürekli bi hastalık arıyorum ama bişi çıkıcak diye aklım çıkıyor oğlumdan ayrı kalmaktan çok korkuyorum herhangi bi yerimde hafif bi ağrı olsun oturup ağlıyorum ya bişey olursa diye kimseyede bişey anlatamıyorum oğluma baktıkça ağlayasım geliyor ya bana bişey olursa o ne yapar diye inanın şuan ağlayarak yazıyorum size, altüst oldum doğum sonrası baksanız belki hiçbişeyim yok ama ben sürekli tedirgin yaşıyorum ne yapacağımı şaşırdım iyice lütfen yardım edin....

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba; Hamilelik sürecinden sonra annenin bebekle ve yaşamla ilgili kaygıları artabilir, bu doğal bir sonuçtur, çünkü bir sorumluluk altına girdiniz, hamilelik sonrasında anne bebeğinin sağlığı için elinden geleni yapar , bunu yaparken de bazen yorgun düşebilir, artan yorgunluk ve sürekli bebeğe odaklanma, sorumluluklar derken sizin de psikolojiniz bu yorgunluklar sonrasunda zarar görebilir, hamilelik sonrası değişen bu yaşam süreci ve hormonlar sizi depresyon ve buna bağlı olarak kaygılarınızı ortaya çıkarıyor olabilir, bu nedenle kendinize de zaman ayırmalısınız, bebeğiniz yaşamınızın elbette büyük kısmını almaya devam edebilir ama kendinize de zaman ayırmalı,sizi mutlu edebilecek aktivitelere yönelmelisiniz, hastalıklarla ilgili bu dönemde birşeyler okumayın ve çevrenizle konuşmayıni tv deki kötü haberlerden ve sizi üzebilecek olaylardan bir süre uzaklaşın, zamanla duygularınızda düzelme olacaktır , eğer durumunuz aynı kalmaya devam ederse bir uzmanla birebir görüşmeniz sağlıklı olur, sevgiler www.edagokduman.com

23 Ekim 2012 21:38