SM
Soru Sahibi
2 Temmuz 2018 09:43

Doğum kontrol hapı koruyuculuğu

Merhaba Doğum kontrol hapını ilk kez ve regl dönemimin ilk günü düzenli kullanmaya başladım ve 6.cı günde ilişkiye girdim. Ekstra koruma uygulamalımıydım? Eğer uygulamam gerekiyordu ki ben uygulamadım, hamile kalmamak için ne yapmalıyım? Ertesi gün hapı mı kullansam?

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Nazlı Aksoy Kala
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Eğer düzenli ve adetle başladıysanız, herhangi bir gün ilaç içmeyi unutmadıysanız koruyuculuğu mevcuttur.

2 Temmuz 2018 18:42
SM
Soru Sahibi

Doktor hanım merhaba, 1 aylık yazz 24+4 hapının sonuna gelmek üzereyim. Herhangi bir risk almamak için ilacı bırakmadım ama çok sıkıntı çektim. Mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, duygu durum bozukluğu. Hepsini yaşıyorum. Bugün ikinci beyaz hapı içtim. 2 daha beyaz hap kaldı. Onları da içtikten sonra tamamen ilacı bırakmak istiyorum. Bırakırsam reglimin başlaması konusunda herhangi bir sıkıntı oluşur mu? Henüz regl olmadım. Beyaz hapların hepsi bitince mi olacağım?

20 Temmuz 2018 21:22
Op. Dr. Nazlı Aksoy Kala
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Herhangi bir sıkıntı olmaz, tüm kutuyu bitirdikten sonra hormon çekilmesine bağlı kanama olacaktır ancak günü konusunda kesin birşey denemez, 10 gün içinde adet başlamasını bekliyoruz.

22 Temmuz 2018 11:04