YT
Soru Sahibi
9 Temmuz 2019 15:34

doğum kontrol hapı etkileşimi

Hocam öncelikle iyi günler diliyorum. Hocam ben yaklaşık 6 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum (Yazz 24+4) ancak son 1 aydır falan hafif bir ara kanma olmaya başladı, şu an için romatizma ile alakalı 'SALAZOPYRN TABLET + ETOL SR 600' isimli ilaçları kullanıyorum. Yazz 24+4 tabletin prospektüsünde bazı romatizmal ilaçların ara kanama yapabileceği ve doğum kontrol hapının etkisini azaltabileceği ve bunların doktora danışılması gerektiği yazmış o yüzden size sormak istedim. Ara kanama çok büyük sorun değil lakin bu kullandığım romatizma ilaçlarının doğum kontrol hapının koruyuculuk etkisini azaltması ya da ortadan kaldırması gibi bir durum söz konusu olur mu hocam ? Bu konuda bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Melek Büyükkınacı Erol
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

merhabalar. Salazpoyrn ile bilinen ilaç etkileşimi yoktur. gebelik şüphesi olan durumlarda test yaptırmanızı öneririm.

28 Kasım 2019 09:43