YC
Soru Sahibi
31 Temmuz 2019 14:35

Dizde Artrit

Merhabalar hocam. 2017 yılında ayakta çorap giyerken sağ dizimde sızlama ve ardından şişme meydana geldi.Ortepedi doktoruna giderek dizimden sıvı boşaltıldı ve antibiyotik tedavisi gördüm.Toplam 3 ayda düzeldim.Tam 1 sene sonra çalışırken ağır kaldırmamdan dolayı dizimde ağrılar ve tekrardan dizimde sıvı birikti.Romatoid artritten şüphelenildi.Gitmediğim hastane(17), bölüm kalmadı.Mr,kültür,kan tahlillerim,genetik tahlilim,fmf gibi neredeyse tüm tahlillerim temiz çıktı.Sadece CRP de biraz oynama oluyor.Tanı hiçbirşekilde konulamadı.İlaç üzerinden tanı konulmaya çalışıldı.Dekort,Deltacortril,Kolşisin,Melox,Endol,Salazopyrin,Rantudil,Metotreksat gibi ilaçlar kullandım.Ama ilaçların herhangi bir etkisi olmadı ilaç içsem de içmesem de şişiyor ve iniyor. 2. defa şişmesi ve toparlanmam 3 ay sürdü.4-5 ay sonra 3. cüye başladı ve şu an 8 aydır toplam 20-25 defa şişti ve indi artık düzelmiyor.3 romatoloji doktoru 20 ortopedi doktoru 5 fizik tedavi doktoru ve diğer çeşitli bölümlerde deneme tahtası oldum ama hiçbirşekilde düzelemedim.27 yaşındayım çalışamıyorum.Dışarı çıkıp yürüdüğüm zaman bile dizim şişer oldu.Bir yol göstermeniz ve yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm için size yazdım.İyi çalışmalar. Not:Sadece sağ dizimde şişme meydana geliyor.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Tekrarlayan diz artriti ataklarınız için kullanilabilecek başka ilaçlar da var. FMF denen ailevi akdeniz ateşi de araştırıldı mı? Yine bir romatolog ile temas kurmanızı öneririm. Moralinizi bozmayın. Sizinki gibi senaryolar o kadar da nadir değil ve kontrolü mümkün

5 Ağustos 2019 19:08
YC
Soru Sahibi

FMF testim temiz çıktı.3 ramatolog doktoru değiştirdim.Cerrahpaşa (3ay), Sadi Konuk (4 ay), Bezmi Alem (7 ay) olmak üzere.Dalga geçildiğini düşündüğüm zamanlar oldu.İşe gidiceksen kortizon vuralım hemen düzelirsin dediler.Sırtındaki ben araştırılsın dediler.Diğerinde biyopsi için heyete çıktım ve 2 kere vazgeçildi.Birinde metotreksat denendi 4 ay boyunca 6 defa şişti.Diğerinde gonokok testi için dizimden sıvı alındı ve hastanede bu testin yapılmadığını söylediler.Sadece kanımda CRP 10-30 arası değişiyor onun dışında hiçbirşeyim bulunamadı. Şu an sağ üst baldırımda gözle görülür bir şekilde kas kaybı mevcut.Şişmeler hep bir zorlamayla başladı.Mesela 4 ay hiçbirşeyim yoktu bedelli askerlik yaptım.Döndüğümde sapa sağlamdım dizimi zorlamama rağmen.Ama çekyat kaldırdım ve şişmeye başladı ve şu an 8-9 aydır durduk yere şişer oldu.Birşeyler tetikliyor ve sonra rastgele şişiyor gibi.

6 Ağustos 2019 02:10
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Biyolojik ilaç dediğimiz ilaç grubundan bir tedaviye geçmenizse yarar olabilir. Yine bir romatologla temas etmeniz gerekir.

6 Ağustos 2019 06:16
YC
Soru Sahibi

Hocam 4. kez ramatoloğa başladım.4 aydır tedavi görüyorum.Metotreksat ın iğnesine geçildi ve günde 4 tane Salazopyrin kullanıyorum.Şişince de Prednol kullanıyorum.İğnenin etkilerinden dolayı günlerim daha kötü geçiyor.Ataklarım devam ediyor(son 4 ayda 3 kez-toplamda 25-30).Şuan 13 ay oldu ve bacağım şişmeye devam ediyor.Farklı olarak da Lenfosit Transformasyon Testi(lyme hastalığı için) yaptırdım temiz çıktı.Size gelmek istiyorum ama farklı olarak ne yapabilirsiniz ne önerirsiniz.Yaşadıklarımdan sıkıldım ve sizin anlayış göstermenizi diliyorum.

18 Kasım 2019 16:58
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Ne yapabilecegimi buradan karar veremem. Sizi görmem gerekir ki bir fikir yürütebileyim.

21 Kasım 2019 18:52
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Yazar toplam 2511 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tükürük bezi biyopsisi Prof. Dr. İzzet Fresko
Tahlil sonuçları Prof. Dr. İzzet Fresko
Eritema nodozum Prof. Dr. İzzet Fresko
Fmf hastalığı Prof. Dr. İzzet Fresko
Ankilozan spondilit Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Anıl Anıl
Dr. Anıl Anıl Romatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube