CB
Soru Sahibi
30 Mayıs 2019 08:10

Diz ağrısı

Merhabalar hocam yaklaşık 1 aydır dizlerimde geçmeyen bir ağrı var.Bir ay önce yokuş aşağı 20-25 dk hızlı yürüdükten sonra ortaya çıktı.MR çektirdim ve sonuç aşağıdaki gibidir yorumlamanız mümkün mü acaba? Çok teşekkürler iyi çalışmalar dilerim. Sağ diz:: Suprapatellar bursada ve diz ekleminde hafif effüzyon artışı izlenmiştir Prepatellar cilt altı yumuşak dokuda hafif ödem mevcuttur Diz eklemini oluşturan kemik yapıların kortikomeduller sinyal intensite dağılımı normaldir.Tibiofemoral eklem aralığı normal olup dejeneretif değişiklikler izlenmemiştir. Medial menisküs posterior hornda grade 1-2 dejenerasyonu ile uyumlu sinyal değişikliği mevcuttur. Lateral menisküsün morfoloji ve sinyal intensiteleri doğaldır. Ön ve arka çarpraz bağlar normal izlenmiştir. Medial ve kolleteral ligamanlar ile patellar retinakulumlar normaldir. Patellar ve kuadriseps tendonları normal izlenmiştir. Sol diz: Suprapatellar bursada ve diz ekleminde hafif effüzyon artışı izlenmiştir Diz eklemini oluşturan kemik yapıların kortikomeduller sinyal intensite dağılımı normaldir.Tibiofemoral eklem aralığı normal olup dejeneretif değişiklikler izlenmemiştir. Medial menisküs posterior hornda grade 2 dejenerasyon,lateral menisküs posterior hornda grade 1 dejenerasyonu ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Ön ve arka çarpraz bağlar normal izlenmiştir. Medial ve kolleteral ligamanlar ile patellar retinakulumlar normaldir. Patellar ve kuadriseps tendonları normal izlenmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Yavuz Geçer
Ortopedi ve Travmatoloji

Burak Bey öncelikle Geçmiş olsun. Muhtemelen yüklenmeye bağlı dizinizde ödem oluşmuş. spora biraz ara verin. Dizinize gün içinde 2-3 saatte 30 dk buz uygulama yapın. bir de Ödem çözücü ve ağrı kesici ajanlar kullanabilirsiniz. İyi günler dilerim.

12 Haziran 2019 09:51