SY
Soru Sahibi
8 Mayıs 2013 13:52

Diyabette spor

Merhaba hocam. 43 yaşındayım ve 3,5 senedir tip2 diyabet hastasıyım.Boyum 1,68 kilom 67kg dır.Açlık kan şekerim *** *** ** civarında, daha önce hiç spor yapmadım ancak vücut analizinde değerlerim iyi çıkıyor:İşyerimde buluna kondisyon ve fitness salonundan faydalanmak istiyorum ancak salondan sorumlu hocamız, doktorundan onaylı bir yazı getir dedi.Ancak benim diabet için özel bir doktorum yok. Kontrollerimi ve ilaçlarımı SGK hastanelerinde aile hekimleri ile yaptırıyorum. Spor yapmaya başlamak için böyle bir yazıyı nasıl ve nereden alabilirim. Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Hatice Şimşek
Aile Hekimliği

Yakup bey, öncelikle geçmiş olsun. Açlık kan şekeri *** *** ** arası ideal değil. Kilonuz normal. Hemoglobin A1c'nin bakılması gerekir. Bunların hepsini daha ayrıntılı olarak, rapor da dahil Aile Hekiminizle görüşebilirsiniz. 3,5 yıldır tanı konmuş diyabet hastalığınız varsa, muhtemel daha öncesi de vardır, spordan önce Kardioloji muayenesi mutlaka öneririm. Söylediğim gibi bunları Aile Hekiminizle de görüşebilirsiniz. Aile hekiminizi bilmiyorsanız, en yakın Aile Sağlığı Merkezi'ne kimlik bilgilerinizle baş vurursanız öğrenebilirsiniz.

8 Mayıs 2013 15:03