UA
Soru Sahibi
1 Şubat 2021 21:24

Divertikülit

Hocam merhabalar, 3 gün önce sağ kasık ağrısından dolayı acil servise başvuru yaptım, yapılan konstrastlı tomografide (Çekum inferior komşuluğunda yağ planlarında heterojen dansite artımları izlendi. Çekal divertikülit ?) sonuç tam olarak bu şekilde divertikülit olduğu anlaşıldı, 3 gün boyunca hastanede antibiyotik tedavisi uyguladılar ve şikayetlerim gerilediği için taburcu ettiler 1 ay sonra ise kolonoskopi yapılmasını önerdiler. Tam olarak sorum şu hocam yapılan ilaçlı tomografide çıkan bu sonuç kesin olarak divertikülit mi ve bu divertikülitler kronik mi, elinde sonunda bağırsağımın o kısmı alınacak mı, şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

0
5 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (5)

BT'de çıkan sonuç büyük ihtimalle doğrudur. Ama divertikülit teşhisinde hem hastalığın yaygınlığını değerlendirmek hem de başka hastalıklarla karışmasını engellemek için kolonoskopi gerekir. Divertikül iki kere problem çıkarırsa (iltihaplanma veya kanama) artık ameliyat gerekir, hastalıklı barsak kısmı çıkarılır.

3 Şubat 2021 08:54
UA
Soru Sahibi

Hocam bt de çıkan sonucun kanser olma ihtimali var mı

3 Şubat 2021 11:41

Yazdığınız raporda kanser ile ilgili bir şüphe yok.

4 Şubat 2021 12:48
UA
Soru Sahibi

Hocam son olarak, bu bt sonucumu aile hekimime gösterdiğimde, çekal divertikülit olduğu tam belli değil soru işareti koymuş dedi, senin yaşında (24 yaşındayım) divertikülitler beklenilmez dedi, sizin bilginize sığınarak böyle birşeyin mümkün olabileceğini düşünüyormusunuz hocam, şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar

4 Şubat 2021 15:20

Mümkün olabilir. BT'de o yönde bulgular görülmüş. Teşhisi kesinleştirmek, başka hastalıkları elemek için kolonoskopi yapılması uygundur.

5 Şubat 2021 10:38
UA
Soru Sahibi

Hocam merhaba kolonospi yaptırdım , ileoçekal valften patoloji aldılar , kolonoskopi raporuma henüz ulaşamadım ama patoloji sonucumu sizinle paylaşmak istiyorum. KLİNİK BULGULAR: TANI: KRONİK İLTİHAP, LENFOİD HİPERPLAZİ, İLEUM, BİYOPSİ. -Villöz atrofi negatif (-) - Aktif inflamasyon negatif (-) - Kronik inflamasyon pozitif (+) - Kriptitit negatif (-) - Kript apsesi negatif (-) -Granülom negatif (-) - Ülserasyon negatif (-) - Kript hiperplazi negatif (-) MAKROSKOBİ: terminal ileum kayıtlı materyal: en büyüğü 0.3x0.3x0.3, en küçüğü toplu iğne ucu büyüklüğünde 4 adet gri sarı renkte biyopsi materyali bir blok 4 parça yok BA hocam bu sonuca göre kansermiyim ? teşekkürler iyi çalışmalar.

8 Mayıs 2021 15:04

Bu sonuca göre kanser değilsiniz. Ama bir hastalığınız var mı diye kendi hekiminizle görüşmenizi öneririm.

9 Mayıs 2021 22:01
UA
Soru Sahibi

Merhaba hocam , kolonoskopi sonucuma ulaştım. Sizinle paylaşmak istiyorum. Bu sonuca göre Crohn muyum veya ileride crohn olma ihtimalim var mı ? İlaçlı tomografide çekal divertikülit denmişti ama şimdi böyle birşey görülmemiş . Kolonoskopi sonucu: Terminal ileuma kadar girildi. Terminal ileum mukozası granülerdi, bxler alındı. Çekum tabanı, çıkan kolon, hepatik fleksura, transvers kolon, splenik fleksura, inen kolon, sigmoid kolon ve rektum mukozası normaldi. Tanı: Nonspesifik ileit, spastik kolon. Tanıda yazan nonspesifik ileit , tedavi edilebilir bir hastalıkmıdır , hayatımı etkiler gibi teşekkür ederim.

18 Mayıs 2021 22:26

Nonspesifik ileitin bir anlamı yok. Hele de şikayetiniz yoksa üzerine düşmeyiniz. Belki hekiminiz şikayetlerinizi giderici ilaçlar verebilir.

20 Mayıs 2021 10:24
Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk Genel Cerrahi

Yazar toplam 2069 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Duktal ektazi Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Memede yogunluk Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Lenf nodlari Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Çocuk reflusu Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Endoskopi sonucu Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Öztürk
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Adil Hacıboncuk Genel Cerrahi
Op. Dr. Alkan Atasoy Genel Cerrahi
Op. Dr. Ali Bekraki Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube