AD
Soru Sahibi
12 Mayıs 2020 15:51

Dışkıda kan

Merhaba hocam benim yaklaşık 3 4 senedir olan dışkılama sonrası peçeteye gelen kan şikayetim var her zaman olmuyor ama 2 ayda bir falan oluyor ve son zamanlarda dıskılama sonrası makatımda acıda oluyor. Sebebi nedir acaba.makatta acı cok rahatsız edici degil Kolon kanserinden korkuyorum yaşım 19 ailede daha önce kolon kanseri olan yok babam gecen yıl kolonoskopi oldu 2 tane dimunitif polip alındı temiz cıktı onlarda

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Cemil Binarbaşı
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

öncelikle geçmiş olsun. muayene olmadan tanınızı koymak zor anacak tarif ettiğiniz şey anal fissür yani anal bölgede çatlak. sebebi kabızlık veya aşırı zorlama. yapmanız gereken anestol pomad vardır eczaneden kolaylıkla bulabilirsiniz. ve bir tane de eskilerin çamaşır leğeni bulun içine banyo yaptığınız su kadar sıcak su koyun. özellikle tuvaletinizi yaptıktan sonra sıcak suya oturun ve anestolü sürün. tuvalette oturma alışkanlığınız sosyal medyaya girme alışkanlığınız varsa da bu uygun bir şey değil vazgeçin en fazla 2-3 dakika o kadar. geçmiş olsun kanser ayrı bir hikayedir. kolonokopi yapılmadan ayırt edilmez ama sizin yaşınızda beklenen bir durum değildir.

12 Mayıs 2020 16:47