AM
Soru Sahibi
18 Ağustos 2020 11:09

Diş plağı ve tartar

Hocam merhaba ben birkaç yıl önce diş teli taktirmistim daha sonra çıkardım diş plagi kullanmaya başladım kaç yıl oldu kullanali ama çok sıkıldım plak kullanmaktan bazen 1 gün veya 2 gün takmıyorum ön dışımın arası açılıyor yeniden eski haline mi gelecek takmayınca? Ömür boyu mu kullanıcam bu plağı? Retainer diye bi tel varmış sizce onu taktirayim mi faydası olur mu ? Bide hocam ben dişlerimi fircalamama rağmen çok kolay bi şekilde kahverengi lekeler tartarlar oluşuyor çok sıkılmaya başladım neden bu kadar kolay oluyor bi çaresi yok mu nasıl geçirebilirim

1 cevap
Cevaplar (1)

Ortodontik tedaviler sonrası yapılan plaklar tedavinin devamlılığı ve korunması amacı ile hastaya verilir. Doktorunuzun sizin için uygun gördüğü süre boyuncada kullanmanız gerekir. Sıkıldığınızı ifade ediyorsunuz ama tedavinin tamamlanması için gerekli olan bir durum olduğunu özellikle belirtmeliyim. Yani diş telleri çıkınca tedavi tamamlanmış olmuyor. Kullandığınız plak da tedavi sürecinin bir parçası ve hekiminizin size önerdiği şekilde ve sürece kullanmalısınız. Plak gibi dişlerin arkasına takılan tel de tedavi sonundaki süreçte uygulanan bir metod. Fakat izin sorunuzda belirttiğiniz gibi kahverengi leke ve tartarlar oluşuyor ise bu tel ağzınızda daha fazla tutucu alan yaratabilir ve sizin diş temizliğinizi daha da zorlaştırır. O yüzden bence tedaviyi yapan doktorunuz ile konuşup ortak karar vermeniz daha iyi olacaktır

19 Ağustos 2020 10:13