TO
Soru Sahibi
4 Mayıs 2020 20:41

Dış eti kızarmasi

Merhaba rahatsız ettiğim icin kusura bakmayın. Ben 17 yaşındayım ve diş etlerim kızarıyor ve hafiften nadir çok az şişme olabiliyor genellikle kızarıyor bazen fırçalarken kanıyor . Sumak suyu bazende tuzlu su yapıyorum kızarıklığı geçiyor ama yine diğer gunler kızarabiliyor , bi doktor gittigimde bisey yok demisti dis taşı dış temizliği demişti sizce onlamı alakalı böyle olması normal mi aklıma çok takılıyor cevaplarsanız saolun .

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Damla Zenar
Diş Hekimi

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, sağlıklı diş etleri sıklıkla pembe renkte mat görünümlü ve fırçalama esnasında kanama yapmazlar. Kızarmış , parlak görünümlü ya da kanama olan diş etlerine sahipseniz öncelikle sabah kahvaltı sonrası (30dk kadar sonra) ve akşam yatmadan önce detaylı bir ağız bakımı yapmalısınız. Nedir bu ağız bakımı? Dişlerin frıçalanması, dişlerin aralarının bir diş ipi ile temizlenmesi, dilin fırçalanması ve ağız bakım suyu ile gargara yapılması. Bu işlemleri düzenli yapmanıza rağmen (1 hafta kadar) geçmeyen kanamanız, geçmeyen kızarıklık-şişliğiniz mevcut ise bir diş hekimine başvurmalısınız . Sağlıklı günler dileriz.

5 Mayıs 2020 14:03