MA
Soru Sahibi
8 Ocak 2021 13:27

Dış eti cekilmesi

DİŞ ETİ SORUNU. Merhaba hocam 20 yıl önce bir çoğu çürük olan dişlerim çekildi ve yerine ön dişlere kaplama arkalara da onları bağlı protez yapıldı.gayet memnundum fakat son zamanlarda ön üst dış etlerinde çekilmeler olmaya başladı.bu çekilmeleri göstermeyecek bir uygulama yapılabilir mi? Ya da diş eti cekilmesinin çözümü var mı? Tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Asude Yılmaz
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Merhabalar..Gecikme için özür dileyerek(sorunuzu henüz gördüm) şunu söyleyebilirim; öncelikle ön dişlerinizdeki kaplamalar ve onlara bağlı hareketli(takılıp çıkarılan) protezinizi oldukça uzun süredir kullanıyorsunuz sanırım, buna bağlı olarak hem eksik dişlerinizin olduğu kısımlarda zamanla oluşan kemik kaybı ile hareketli protezinizde uyumsuzluk, hem de ön dişlerin kaplamaları ile diş ve diş etlerinizin uyumunda farklı sebeplerle(ön dişlerinize helen yükün artması ile kök çevresinde kemik kaybı, fırçalamada yetersizlik veya yanlış fırçalama şekli vb ile) giderek bozulmalar olmuş ve diş etleriniz çekilmiş olabilir.Ağız içi ve röntgen değerlendirmesi sonrası, öncelikle diş etleriniz sağlığına kavuşturulup, ardından diş etleriniz ile uyumlu şekilde kaplamalarınızın, ve beraberinde hareketli protezlerinizin yenilenmesi uygun olacaktır.Bir diş hekimine başvurmanızı öneririm.Geçmiş olsun...Saygılarımla...

14 Ocak 2021 02:16