DG
Soru Sahibi
21 Şubat 2012 11:04

diş çıkarma sorunları

merhaba dr. hanım. umaım sağlığınız ve huzurunuz yerindedir. size birkaç sorum olacaktı. 1)bebeğim erkek.8 ayın içinde geçen hafta ilk dişi çıktı. kulaklarıyla oynuyor ve gece çok az uyuyor. bu sıkıntılı zamanında bebeğime nasıl yardımcı olabilirim. 2)tırnak dipleri soyuluyor. neden kaynaklandığını bilmiyorum. süt emiyor hala ve tahıl, pirinç unu ve meyve püreleri vermeye başladım 3)yenidoğan sünneti istemiştik fakat dr. uygun görmedi. şuan yaptırmamızda bir sakınca var mı? bunun için hangi servise gitmemiz gerekiyor?kg ve boyu iyi ve allaha çok şükür sağlıklı bir bebeğimiz var ellerinizden öper. değerli vaktinizi aldığım için özür diler iş hayatınızda evliyseniz yuvanızda varsa evlatlarınız gözbebeklerinizle sağlıklı, huzur dolu nice yıllar dilerim doktor hanım. cevabınızı heycanla ve dörtgözle beklerim:)

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hale Yener
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Gülcan hanım merhaba. Önce iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bebekler diş çıkarırken hafif ateş ,huzursuzluk, ishal olabilir. Dişetine sürülen jel şeklindeki ilaçlar (dentinox, calgel) kısa süreli rahatlama sağlayabilir. Ağızdan parasetamol içeren (calpol ) şuruplar verilebilir. Tırnak dibinde soyulma bazı vitamin eksikliklerinde veya yapısal olabilir. Doktora danışarak demir içeren damla ile multivitamin bir şurup verebilirsiniz. Anne sütüne devam etmeniz güzel, meyve püresi yanısıra yumurta sarısı veya beyaz peynir içeren kahvaltı, sebze çorbaları, yoğurt dönüşümlü olarak verebilirsiniz. Sünnet ilk aylarda lokal anestezi ile yapılabilir.8 ayda bebeği uyutarak yapmak gerekebilir, çocuk cerrahi kliniğine başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileğiyle.

21 Şubat 2012 17:05