BN
Soru Sahibi
17 Temmuz 2020 23:46

Demir eksikliği

Merhabalar Bende 3 yıldır nedeni bulunamayan demir eksikliği var Daha önceleri endoskopi yaparken midemde helicobacter pylori bakterisinin olduğunu öğrendim ve bunun demir eksikliğine neden olabileceğini gördüm Sizce nasıl bi tedavi uygulayabilirim Teşekkürler...

4 cevap
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu dirençli bir bakteri olup 3 ilaç birarada kullanılınca ancak temizlenir. Endoskopiyi yapan doktor ilacı önerecektir Geçmiş olsun

19 Temmuz 2020 17:14
BN
Soru Sahibi

Peki hocam nedeni bulunamayan demir eksikligimin kaynağı helicobacter pylori olma ihtimali yüksek midir sizce demir hapları kullanıyorum yükseliyor ve ferritin seviyemde yükseliyor ilaç tedavisi bitince tekrar başa dönüyorum

19 Temmuz 2020 21:09
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

adet kanaması fazla ise ondan olma ihtimali çok daha yüksek

20 Temmuz 2020 19:30
BN
Soru Sahibi

Erkek hocam ;)

20 Temmuz 2020 20:10
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

o zaman emilim bozukluğu vardır veya demir içeren gıdaları aza üketiyor olabilir. h.pyloriye bağlı olma ihtimali düşük. kan kaybı varsa kalın barsaktan o da kanı düşürür

21 Temmuz 2020 09:41
BN
Soru Sahibi

Anladım saolun hocam

21 Temmuz 2020 14:06
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

geçmiş olsun

4 Ağustos 2020 09:25