TE
Soru Sahibi
21 Eylül 2019 19:47

Darbe/çarpma nedeni ile renklenen diş

Merhaba Hocam, Ön dişlerimden birinde düşmeye bağlı renklenme ortaya çıktı. Yaklaşık 8-9 sene önce kanal tedavimi de tamamladıktan sonra, dişimin içine ilaç sıkılarak ağartma işlemi yapıldı ancak etki etmediği söylenerek ofis tipi beyazlatma yapılıp gönderildim. O tek dişim diğer dişlerimden bile beyaz oldu ve çok hızlı bir şekilde eski haline geri döndü. Şimdi tekrar kalıcı bir yöntem arıyorum ancak görüştüğüm diş hekimleri lamina bile yapılsa dış ici ağartma yapılmalı diyor. Ayrıca mevcut dişimi küçültmekten bahsediyorlar. Söz konusu ön dişim olduğu için ve kötü bir tecrübeye sahip olduğum için kimseye güvenemiyorum. Fikriniz benim için önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Damla Zenar
Diş Hekimi

Merhaba , öncelikle geçmiş olsun , kanal tedavisi sonrası renklenme bir çok sebepten olabilmektedir; en sık rastladığımız sebebi ise kanal tedavisi için kullanılan dolgu malzemesinin dişin ağız içinde görünen kısmına(kron dediğimiz kısım ) taşması sebebi ile olmaktadır . Eğer sebep bu ise öncelikle bunun düzenlenmesi sağlanmalıdır. Ardından devital bleaching dediğimiz kanal tedavisi görmüş dişlerin beyazlatmasında kullandığımız özel beyazlatıcı malzemesi ile seans seans dişiniz beyazlatılmalıdır. Kanal tedavisi görmüş dişler için ofis tipi ya da ev tipi beyazlatma doğru ve kalıcı bir tedavi değildir . Dişte renkleşme sebebi bulunup düzeltilip ardından devital bleaching yapıldıktan sonra eğer dişinizden estetik olarak da mutlu değilseniz restoratif işlemler düşünülebilir. Fakat burada da çok dikkatli davranmak gerekir çünkü bu tür dişler kırılmaya daha yatkın dişlerdir . Doğru planlandığında lamina tedavisi böyle dişlerde sıklıkla kullandığımız yöntemlerden bir tanesidir ve laminanın diğer restoratif işlemlere karşı en üstün yanı diş üzerinde ya çok az ya da uygun vakalarda hiç kesim yapılmadan yapılabilmesidir. Bu tip dişler kırılmaya da daha yatkın olduklarından lamına ile korunup daha direnç kazanmaktadır. Sizin için hangisinin uygun olduğuna karar verilebilmesi için mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir . Umarım kafanızdaki soru işaretlerine bir miktar yardımcı olabilmişizdir. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizle ...

21 Eylül 2019 20:54