YS
Soru Sahibi
24 Mayıs 2023 14:08

Dalak büyümesi

Merhaba, 20 yaşında bir kız için 13 cm dalak büyüme olduğumu mu gösteriyor? Takip edilmeli mi?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Çok büyük değil ama bir kaç ay sonra kontrol iyi olur.

25 Mayıs 2023 10:57
YS
Soru Sahibi

Merhaba, son bir şey sormak istiyorum. Dalak boyu 13 cm çıktı diye yazmıştım 21 yaşında kadınım. Doktora gittim önceki kan tahlillerime baktı periferik yayma vs vardı bir şey yok dalak boyu da normal diyerek yolladılar ama benim tomografiden bir süre önce ultrason bakılmıştı 9,5 cm denilmişti. Bir süre sonra olan tomografide 13 cm çıkması büyüme olduğunu göstermez mi? Çok endişeliyim ama hali hazırda birçok kan tahlili yapılmış olduğu için bana doktor ilgilenmeden bir şey yok diyerek yolladı direkt. Ultrasonla arada bu kadar fark büyüme olduğunu gösterir mi?

29 Mayıs 2023 12:22
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Büyük bir fark yok, endişelenmeyin

31 Mayıs 2023 11:28
YS
Soru Sahibi

Merhaba, usg sonucumu değerlendirir misiniz? 3 aydır olan kemik eklem ağrılarım ve boynumdaki ağrı şişlik sonucunda usg çekildi. Tiroid falandı boyutları normaldir. Gland konturları düzgün, parankimi eko paterni hafif heterojendir. Her iki tiroid lobunda; büyüğü sağ lob alt kesimde 3 mm çapında birkaç adet kistik nodül izlendi. Bilateral servikal zincirde büyüğü; sol level 1B’de 20x7 mm boyutunda ekojen hilusu belirgin, hiler kanlanan reaktif karakterde lenf nodları izlendi. Bu 20x7 nin yanında 13x7 gibi boyutlarda lenf nodu da gördüğünü söyledi ultrason çeken kişi. Hematoloji doktoruma gösterdim. Bir ay sonra kontrol istedi ama ben bilgi alamadım pek. Lenfoma olabilir mi hemen biyopsi yapılmalı mı bir ay beklemek gereksiz midir? Üç aydır kemik ağrılarımdan dolayı düzenli kan tahlili veriyordum onlar temiz çıkıyor. Diş sorunlarım var son zamanlarda ama ondan önce de şişlik hissediyordum boynumda

12 Haziran 2023 15:23
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

20 mm lenf biraz büyük, 1 ay sonra kontrol kısa bir süre , beklemekte sakınca olmaz; hematoloji doktorunuz durumu ciddiye alıyor bence, dediklerine uyun.

13 Haziran 2023 09:22
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 598 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
endoskopi sonuc Op. Dr. Can Türek
dışkıda 3-4 lokosit Op. Dr. Can Türek
Endoskopi sonucu Op. Dr. Can Türek
Bel sırt ağrısı Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Hakan Duman
Doç. Dr. Hakan Duman Genel Cerrahi
Op. Dr. Cengiz Kaya
Op. Dr. Cengiz Kaya Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube