da
Soru Sahibi
23 Mart 2019 20:00

D VİTAMİNİ VE YAN AĞRISI

Merhaba hocam bundan 1ay önce Boyun sırt el parmakları ağrılarıyla doktora gittim D vitamin değerim 15 çıktı. Yetersiz gördü iki kutu coledan yazdı günde 8 damla kutuları bitir tekrar bakalım dedi Birinci kutu bitmek üzere İki üç gündür sağ tarafımda yanım ağrıyor yani sağ yanım bilemiyorum burası nereye denk geliyor böbreklerime sanırım Acaba bunun Kullandığım d vitamini ile ilgisi var mıdır. Damla sayıf günlük doz olarak fazla mı sizce. Bir damla 600. Yaptığına göre 8 damla 4800. Ünite oluyor bu benim için normal mi böbreklerim için sıkıntı yapar mı Bir de internette D vitaminini k vitamini ile beraber kullanın yazıyor bu konudaki bilgilerinizi rica ediyorum Toplam iki kutu Colrdan bitince değerlerimin normal koşullarda normal şartlarda hangi seviyeye çıkması gerekir değerlerimin hocam çok fazla soru sordum umarım hepsine cevap alabilirim sizlere çok teşekkür ediyoruz gerçekten Allah razı olsun minnettarız Allah başımızdan eksik etmesin

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Metin Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba Enis bey Öncelikle yan ağrınızın sebebini araştırmak gerekli. Eğer böbrek taşı ise böbrek taşına yatkın kişilerin D vitamini yükleme dozlarında yeni taş oluştuma ihtimali var. Günlük D vitamini ihtiyacı ortlama 800 ünite ile 5000 ünite arasında değişir. Şişman kişlerde D vitamini ihtiyacı daha fazladır. Klinik durumunuzu tam bilmediğim için net yorum yapamıyorum ancak yine de D vitamini almayı bırakın ve doktorunuza gidin . Sağlıkla kalın

24 Mart 2019 01:00
da
Soru Sahibi

Merhaba hocam 1aydır coledan günlük 8 damla kullanıyorum yan ağrım oldu böbrek taşı oluşumundan şüphelendim size sormuştum kontrole gidin ddiniz bugün doktoruma gittim Dediki sana verdiğim coledandaki günlük damla sayısı 8 buda böbrek taşı yapmaz hiç korkma dedi yan ağrın başka bişi denk gelmiştir devsm ederse ürolojiye gösterirsin dedi idrarda yanma vs yok böbrek taşı oluşması için ampül kırıp içmen lazım dedi o zaman k2verirdim dedi. Bu doz böbrek taşınyapmaz bol su iç dedi sizlerinde görüşünü merak ediyorum hocam

27 Mart 2019 16:30
Uzm. Dr. Metin Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Ağrı devam ederse üroloji uzmanına gitmenizi tavsiye ederim . İlave önerim yok. Geçmiş olsun

1 Nisan 2019 00:11