ve
Soru Sahibi
30 Nisan 2019 17:36

d ve b12 değerleri hakkında

Merhaba sayın hocam, bundan 3 ay önce kemik ağrıları halsizlik gibi şikayetlerle doktora gittim.tüm tektiklerim artrit vs. kan yapıldı d vitaminim 15 çıktı coledan damla verdi 2 şişe günde 8 dama damlat sonra tekrar bakalım dedi.Aile hekimime kan tahlili için gittim.d vitaminim anca 35 olmuş ben en az 70 seviyesine gelmesini arzu ediyorum güneştende tam olarak faydalanamıyorum.D vitamini yeterli bişi olmaz dedi bana ama referans aralığı 30 ile 100 yazıyor elbtte bend araştırıyorum.Yani orada 31 yazsa yinede yeterlimi diyeceklerdi.Bu konuda sizlerinyönlendirmesini rica ederim.Ben 150 yapmaya çalışmıyorum elbette ama orta seviyede kalsın istiyorum çünkü yararlarını tüm makaleleri inceledim.Doktorumla tartışmak istemiyorum ona saygı duyuyorum çünki ama yinede uzman grüşü almak istedim..Bunun dışında ağzımda belli dönemlerde aftlar çıkıyor.Bir kere geçen senelerde b12 doex iğne yaptırmıştım gün aşırı şeklinde çok iyi gelmişti bedenime zihnime gerçekten şuandada b*** *** ** seviyesinde bunun içinde gerek yok takviyeye boşver dendi.Bu konudada fikrinizi çok merak ediyrum ben b12seviyemin en az 450 civarında olmasını arzu ediyorum yine bunu doktorumla tartışmadım saygı duyduğum için yine sizlerin uzman olarak görüşünüz çok mühim.Kendim coledan damla alıp veya benexol hap alıp kullanabilirmiyim en azından istediğim seviyelere gelmsi için olamasada biraz daha yükseltebilmek adına.Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Metin Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Her hastaya göre değişmek ile birlikte B12 vitamini takviyesine ihtiyacınız var Ayrıca D vitamini için 30 ile 70 arasındaki bir seviye yeterlidir bahsettiğiniz gibi D vitamini kullanmanızda bir sakınca yok Ancak geçmişte Böbrek taşınız varsa dikkatli olun yüksek dozlar böbrek taşlarını artırabilir

22 Mayıs 2019 23:27